TCMB SONRASI EURTRY DÜŞÜŞTE !

FOMC toplantısı sonrasında zayıflayan dolar endeksi, euro tarafını avantajlı hale getirse de paritede TCMB beklentisi ile güçlü duruşunu sürdürmeye devam eden bir Türk Lirası hareketi hakimdi. Fed’in 2023'e kadar faizin sıfıra yakın kalacağını öngören noktasal grafikler ve tahvil getirilerindeki artışa yönelik herhangi bir aksiyon alınmayacağının açıklanması piyasalarda beklentilerden daha güvercin bir Fed olarak algılandı. Diğer taraftan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yüzde 1,68’e varan kayda değer yükseliş sonrasında gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı unsurunun arttığını görüyoruz. Bu görüntünün akabinde 9,0 seviyesine yönelik yukarı yönlü atak içerisinde yer alan EURTRY paritesinin TCMB para politikası kurulu toplantısı sonrasında 8,70 eşiğine varan oranda geri çekilme hareketi içerisine girdiğini görüyoruz. 

Yurtiçi tarafta politika faizinde 100 baz puan artırım beklenen TCMB toplantısı öncesinde TL tarafı pozitif ayrışımını sürdürürken, beklentilerin üzerinde 200 baz puan çerçevesinde gerçekleşen faiz kararı sonrasında TL tarafında kazançlı görüntü arttı. TCMB, politika faizini yüzde 17,0’den yüzde 19,0’a yükseltirken, yükselen enflasyon görünümü kaynaklı ekonomiye dair belirsizliklerin arttığına ilişkin sözlü söylemde bulundu.

Euro Bölgesi’ne ilişkin genel senaryo sakin seyrederken, enflasyon verisinde yaşanan aylık yüzde 0,2 artışın beklentilere paralel seviyede gerçekleştiği görülmekte. Ancak Kovid-19 salgınına yönelik tedirginliklerin korunmaya devam etmesi ile ECB Başkanı Lagarde’nin ABD’nin teşvik paketi kaynaklı enflasyonda ivmelenme beklediklerini ancak genel hatlarıyla herhangi bir endişe barındırmadıklarını belirtmesi önemliydi. 

TCMB toplantısı sonrasında düşüşlerini 8,73 seviyesine kadar sürdüren paritede 8,70 desteğinin geçilmesi ile birlikte satış potansiyeli 8,62 ve 8,52 destek seviyelerine dek sürebilir. Ancak 8,70 seviyesinden yaşanabilecek bir dönüşte ise ilk olarak 8,80 direnci üzeri kapanışları izliyoruz. Bu seviye üzeri görünüme bağlı olarak yükselişlerin 8,90 ve 9,0 direnç seviyelerini hedeflemesi olası görünüyor.