POWELL SONRASINDA EURUSD PARİTESİ DÜŞÜŞTE !

Yeni haftaya zayıf başlayan dolar endeksinin haftanın son işlem gününe doğru hafif primlenme çabası içerisinde yer almasıyla parite tarafında alım potansiyeli zayıfladı. Özellikle ABD’de ADP özel sektör istihdamında meydana gelen beklentilerin altındaki artışın dolar tarafındaki zayıflatıcı etkisi oldukça sınırlı oldu. Şubat ayı ISM İmalat Dışı PMI verisi ise 55,3 ile beklentilerin altında kalarak ekonomiye dair zayıf katalizör üretti. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvurularının ise 745 bin seviyesine yükselmesi ise beklentilerin hafif altında bir artışa işaret etti. Bunu fabrika siparişlerinde yaşanan beklentilerin üzerindeki artış da takip etmiş bulunmakta. Fed Başkanı Jerome Powell’ın WSJ İstihdam Zirvesi'nde gerçekleştirdiği konuşmasında tahvil faizlerindeki son artışa karşı daha güçlü bir şekilde geri adım atmaktan kaçınarak enflasyon endişesi barındırdığını belirtmesi sonrasında piyasalardaki risk iştahı ciddi zayıflık gösterdi. Ayrıca dolar endeksinde meydana gelen primlenme ile birlikte EURUSD paritesinde fiyatlar 1,1950 seviyesine varan oranda geri çekildi.

Euro Bölgesi’ne ilişkin olarak ise Euro Bölgesi Şubat ayı Hizmet PMI rakamı da 45,7 ile bir önceki aya oranla gerileme kaydetti. ECB ayrıca  yükselen tahvil getirileriyle mücadele etmek için sert eyleme gerek görülmediğini ve ekonomiye yönelik risklerin sözlü müdahaleler ve PEPP esnekliği yoluyla yönetilebileceği konusunda inancını koruduğunu belirtti. Bu gelişmelerin akabinde Euro’nun Dolar karşısında kayıplarını arttırmasıyla EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlerin hız kazandığı görülmekte. 

EURUSD paritesinde özellikle fiyatların 1,1952 seviyesi üzerinde kalması ile toparlanmaları 1,20 direnci çerçevesince takip ediyoruz. Bu seviye üzerinde ise yükselişler 1,2052 ve 1,2090 direnç seviyeleri ile hız kazanımı içerisine girebilir. Ancak olası bir 1,1951 seviyesi altı oluşabilecek fiyatlamada ise düşüşlerin 1,19 desteği ile beraber satışlarını 1,1854 eşiğine kadar sürdürmesi beklenebilir.