İNGİLTERE VERİLERİ SONRASINDA GBPUSD DÜŞÜŞTE

İngiltere Sağlık Bakanı Kovid-19 salgınında köşeyi döndüklerini açıklarken, evde ve otellerde uygulanacak olan karantina kurallarının Pazartesi günü yürürlüğe gireceğini açıkladı. Ancak İngiltere’de endişe verici yeni bir virüs mutasyonu bulunduğunun açıklanması sonrasında Sterlin tarafında tansiyon bir miktar artış gösterdi. Haftanın son işlem günü ayrıca İngiltere’de sanayi üretimi aylık bazda yüzde 0,2 artışla beklentilerin hafif üzerinde geldi. İmalat üretiminde ise aylık yüzde 0,3 ile önceki aya oranla ivme kaybı yaşandığı görülüyor. İngiltere ekonomisinin ise dördüncü çeyrekte yüzde 7,8 oranında daralma göstermesi sonrasında paritede geri çekilme ivmesini tetikledi. İngiltere’de Kovid-19 salgını kaynaklı hizmet sektörü üretiminde de aylık bazda yüzde 1,7 artışla hafif toparlanma eğilimin yaşandığı görülüyor. 

ABD tarafında ise enflasyonda meydana gelen zayıflık ve destek paketine ilişkin hala somut bir sonucun olmayışı dolar tarafını baskılarken, haftanın son işlem günü dolarda kısmi oranda yükseliş ivmesi yaşandı. Bu genel ivmelenme Sterlin’in G10 para birimleri içerisindeki tansiyonunu arttırdı. İşsizlik maaşı başvuruları ile 800 bin seviyesi altı görünümünü korurken, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin yardım tasarısının Şubat ayı sonuna kadar tamamlamasını beklediğini açıklaması dolardaki düşüşleri sınırladı.  Ancak Brexit sonrasında aşılama çalışmalarına hız kazandırılması ile paritede genel hatlarıyla devam eden bir yükseliş ivmesi bulunmakta. 

GBPUSD’nin teknik görüntüsünde hafta geneli oldukça yükseliş eğilimi ile geçerken, haftanın son işlem gününde 1,3855 seviyesinden dönüş hareketi gündeme geldi. Yine de genel senaryoda korunan zayıf dolar etkisi ile paritede 1,37 seviyesi üzeri görünümün korunması yükselişlerin tekrardan 1,3830 seviyesi üzerine taşınmasına yol açabilir. Bu seviye üzeri görünümde kritik direnç noktamız ise 1,40 seviyesi olarak güncelliğini korumakta. Ancak olası bir 1,3780 seviyesi altı kapanışta düşüşlerin kademeli olarak 1,37 ve 1,3630 destek seviyeleri çerçevesince hız kazanması beklenebilir.