İNGİLTERE EKONOMİSİ YÜZDE %2,9 DARALDI

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan normalleşme hareketi ile dolar varlıklarında oluşan ani değer kazanımının zayıflaması ile Sterlin tarafında pozitif etki yaratmıştı. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’in İngiltere'nin aşı milliyetçiliği yaptığı ve aşıları kendine sakladığı suçlaması İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından reddedilmişti. Ancak Avrupa Birliği bu redde karşılık İngiltere'nin ne kadar aşı ihraç ettiğini açıklamasını istedi. Bu gelişme İngiltere tarafında siyasi tansiyonu tetiklerken, bu sabah açıklanan veriler akabinde GBPUSD paritesi 1,3855 eşiğine yönelik aşağı yönlü ataklarına hız kazandırdı. 

İngiltere ekonomisi aylık bazda yüzde 2,9 oranında daralma gösterirken, yıllıkta bu rakam yüzde 9,2 küçülmeye işaret etti. Diğer taraftan İngiltere’de sanayi üretimi ise Ocak ayında yüzde 1,5 oranında daralma gösterirken, imalat üretiminde ise yüzde 2,3’lük bir düşüş meydana geldi. Bu veri sonrasında Sterlin tarafında oluşan değer kaybı ile paritede 1,3855 desteğine yönelik ataklar hız kazandı. 

ABD tarafına bakacak olursak, ABD Başkanı Joe Biden’ın teşvik paketini imzalaması ile artan pozitif rehavete bir de haftalık bazda ivme kaybeden işsizlik maaşı başvuruları eklendi. Ayrıca artan normalleşme adımlarının akabinde ekonomilerde meydana gelen toparlanma piyasalardaki risk iştahını tetiklemeye devam ediyor. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde İngiltere’de açıklanan makroekonomik verilerdeki zayıflığın akabinde 1,3855 seviyesi altı oluşabilecek bir fiyatlamada geri çekilmelerin 1,3771 ve 1,37 destek seviyeleri ile hız kazanması beklenebilir. Ancak 1,3855 seviyesinden yaşanabilecek dönüşlerde ise 1,3940 direnci ilk etapta ön plana çıkıyor. Bu seviyenin aşılması noktasında paritede yükselişler 1,4020 ve 1,41 direnç eşikleri ile hız kazanımı içerisine girebilir.