HAM PETROL YÜKSELİŞ TALEBİ İÇERİSİNDE!

Aşırı arzın gevşemesi ve talep tahminlerinin iyileştirilmesi ham petrol fiyat performansının temelini oluşturuyor.

Fiyat 65 doların üzerinde konsolide olabilirse WTI'de yükseliş devam edebilir.

Bu ay dalgalı bir başlangıç yaptıktan sonra, ham petrol son seanslarda hız kazandı. Şu anda varil başına 65 doların hemen altında yer alıyor. Yeni yıldan hemen sonra birçok ülkede virüs durumu kötüleştikçe son birkaç ayda oldukça fazla ses getirdi. Ancak WTI ham petrolü çoğu için varil başına 57.30 doların üzerindeki ivmeyi koruyabildi.
Şimdilik, fiyat 60 $ işaretinin üzerinde kaldığı sürece, mevcut koşullarda daha fazla yukarı yönlü ivme elde edilebildiğinden, alıcıların kontrol altında kalması muhtemel görünüyor.

Bununla birlikte, Hindistan'daki son covid-19 vakalarının patlamasının başka ülkelere de sıçrama riski var. Hindistan varyantı vakaları Fransa ve Çin'de zaten bildirilmişken, aşı programlarında geciken ülkeler, yeni varyant oldukça bulaşıcı göründüğü için vakalarda bir artış riski altında olabilir. Son birkaç aydır olduğu gibi, emtiaya olan talep ekonomik faaliyetlerin yeniden açılmasıyla desteklendikçe, ekonomik toparlanmaya yönelik herhangi bir risk petrol fiyatlarına zarar verecektir.

Ancak şimdilik, olumlu ekonomik veriler ve daha zayıf bir dolar, WTI ham petrolünün fiyatının 7 Mart'ta görülen 67,87 dolarlık salgın sonrası yüksek seviyeye doğru itmesine yardımcı olan Hint varyantına ilişkin endişelerden daha ağır basıyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde talepte beklenen artış, OPEC'in talebin bu yılın geri yarısında günde yaklaşık 6 milyon varil artacağına inandıklarını öne sürmesiyle, Kovid-19'a ilişkin endişeleri de dengeliyor. İnsanlar son bir yılda zevk alamadıkları seyahat planlarına devam ederken, benzin talebinin önümüzdeki birkaç ay içinde büyük bir sürücü olması muhtemeldir.

Fazla arzın kaldırılmasının petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı yapması da muhtemeldir. Kısa vadede dip satın alma piyasası sunan küçük düzeltmeler olasılığı ile $65 işareti temizlendikten sonra, alıcıların Mart 2019'un en yükseğine 67.87 $ ile ulaşana kadar dirençle karşılaşabilirler. Bu noktada 70 $ seviyesi devreye girer.