GRAM ALTIN 465,0 EŞİĞİNİ AŞMAYA ÇALIŞIYOR !

Haftanın son işlem gününe doğru ABD’de açıklanan oldukça olumlu makroekonomik verilere karşın dolar endeksi günü değer kaybı ile tamamladı. Ayrıca ABD tahvil ihalelerinin başarıyla gerçekleştirilmesi sonrası dikkat çeken kayda değer talep  ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1,52 seviyesine gerilemesine neden oldu. Diğer taraftan enflasyonun tahminlerden hızlı artabileceği ve Fed’in sıkılaşmaya mecbur kalabileceği endişeleri ile son dönemde yükseliş gösteren ABD'nin 10 yıllık devlet tahvili faizlerindeki bu düzeltme hareketi Ons Altın tarafında yükselişlerin hız kazanmasına yol açtı. Böylece Gram Altın tarafında da fiyatların tekrardan 460,0 seviyesi üzerine tırmandığını gördük. Bugün ise dolar endeksinin 4 Mart tarihinden bu yana en düşük seviyesine gerilediğini görüyoruz.

Geçtiğimiz haftanın en önemli gündemi olarak TCMB, politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 19 seviyesinde sabit tutarak sıkı parasal duruşunu sürdürdü. Ancak TCMB'nin şahin duruşa işaret eden ilave parasal sıkılaşma ifadesini metinden çıkarması sonrasında Dolar /TL'de yukarı yönlü eğilim hız kazandı. Haftanın son işlem gününde ABD’de başarılı geçen tahvil ihaleleri sonrasında yüzde 1,52 seviyesine gerileyen on yıllıklar kuru hafif aşağı yönlü tetiklese de yukarı yönlü eğilimin genel hatlarıyla korunmaya devam ettiği görülmekte.

Gram Altın’ın teknik görüntüsünde fiyatların 455,0 seviyesi üzeri görünümünü koruması ile yükselişler 465,0 ve 475,0 direnç bandına ulaşması beklenebilir. Bu seviye üzeri kalıcılığın sağlanmasına bağlı olarak ana direnç noktası kapsamında 485,0 eşiğini takip ediyoruz. Ancak olası bir 455,0 seviyesi altı kapanışa bağlı olarak aşağıda 447,0 ve 440,0 destek seviyelerini göz önünde bulundurmakta fayda var.