GBPUSD’DE SATIŞLAR HIZ KAZANDI !

İngiltere Başbakanı Boris Johnson aşının yayılma hızının cesaret verici olduğunu belirtirken, normale geri dönüşün aşılama programının iyi gitmesine bağlı olduğunu açıkladı. Bu hafta İngiltere’de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısında salgının başından bu yana en yüksek seviyesi kaydedildi. İngiltere Dışişler Bakanı ise artan vaka sayılarının akabinde kısıtlamaları kaldırmak konusunda gidilecek uzun bir yol olduğunu belirtti. İngiltere Merkez Bankası Başkanı’ndan ise aşılama ilerledikçe ekonomide belirgin bir iyileşme yaşandığına dikkat çekildi. İngiltere Sağlık Bakanı ise Şubat ayı aşı hedeflerine doğru bir ilerleme kaydedildiğini ve aşı tedariğinin zamanla düzeleceğine inandıklarını belirtti. İngiltere Başbakanı Johnson ise kısıtlamaları ne zaman kaldırabileceğimizi söylemek için çok erken açıklamasında bulundu. İngiltere’de Aralık ayı enflasyonu yüzde 0,3 oranında artarken, yıllıkta bu görüntü yüzde 0,6’lık bir oranda artışa işaret etti. Bu gelişmelerin akabinde haftayı 1,37 seviyesinde üzerinde alıcılı bir seyirle geçiren paritede haftanın son işlem gününde 1,37 seviyesinin kırılması ile geri çekilme ivmesi hız kazandı. 

ABD tarafında ise yeni Başkan olarak Joe Biden ilan edilirken, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, yeni mali teşvik paketinin Şubat başında oylamaya sunulmasının planlandığını söyledi. ABD’de açıklanan makroekonomik verilere bakacak olursak, ABD’de işsizlik maaşı başvuruları, 900 bin ile ılımlı bir gerileme kaydederken, Philadelphia Fed İmalat Endeksi, Ocak ayında 26,5 ile kayda değer bir artışa işaret etti. 

GBPUSD paritesinin teknik görünümünde, 1,37 seviyesi altı satışların devamına bağlı olarak 1,3630 ve 1,3540 destek seviyeleri ile geri çekilmelerin hız kazandığını görebiliriz. Ancak 1,3650 seviyesinden oluşabilecek toparlanmada ise ilk etapta 1,37 direncini takip ediyoruz. Bu seviyenin üzerinde ise toparlanmaların devamını 1,3780 ve 1,3855 direnç seviyeleri çerçevesince izliyoruz.