GBPUSD’DE DOLAR BASKISI İLE FİYATLAR 1,40 ALTINDA

Haftanın son işlem gününe doğru Sterlin varlıkları üzerinde oluşan değer kazanımı bir miktar dolar baskısı ile karşılaşırken, 1,43 seviyesine yönelik atak içerisinde yer alan paritede bu seviyeden dönüş geldi. Özellikle ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1,60 seviyesi üzerine yükselmesi sonrasında piyasalarda oluşan sert fiyat hareketi GBPUSD paritesinde de 1,40 seviyesi altı fiyatlamaları gündeme getirdi. Dolar tarafında yaşanan bu değer kazanımı diğer taraftan ABD tarafında açıklanan olumlu makroekonomik veriler çerçevesince de desteklendiği söylenebilir. Özellikle ABD ekonomisinin büyüme görünümünün dördüncü çeyrekte yukarı yönlü revize edilmesi sonrasında dayanıklı mal siparişlerinde meydana gelen beklentilerin üzerindeki artışın dolar pozitif senaryoyu tetiklediği görülmekte. Ayrıca haftalık işsizlik maaşı başvurularında meydana gelen 730 bin kişi ile 3 ayın en düşük seviyesinin kaydedilmesi de ekonomiye dair pozitif katalizör üretiyor.

İngiltere tarafına bakacak olursak, bir süredir uygulanan Kovid-19 karantinasının 8 Mart tarihi itibariyle kademeli olarak kaldırılması bekleniyor. İngiltere Maliye Bakanı’nın yaz ayına kadar sürdürecek oldukları Kovid-19 desteğini açıklaması da Sterlin tarafındaki pozitif rehaveti arttırdı. Dikkat çeken bir diğer gelişme ise Telegraph gazetesinden geldi. İngiltere’de aşıların etkisinin beklenenden daha iyi olması halinde kısıtlamaların kaldırılmasını hızlandırabileceği haberi ile GBPUSD’de yükselişlerin hız kazandı. Ancak bu hareketin haftanın son işlem günü yaşanan dolar baskısı ile aşağı yönlü hareketle yön değiştirdiği görülmekte. 

GBPUSD paritesinin teknik görüntüsünde kritik 1,40 seviyesi altında kalınması durumunda düşüşlerin 1,3940 ve 1,3855 destek seviyeleri ile hız kazanımı içerisine girmesi beklenebilir. Paritede oluşabilecek bir toparlanma potansiyelinde ise ilk olarak 1,40 seviyesi üzeri kapanışları takip ediyoruz. Bu sev