GBPUSD, 1,37 SEVİYESİNE YÖNELİK ATAKLARINI KORUYOR

İngiltere Merkez Bankası (BOE) dün piyasa beklentisine paralel faizlerde ve varlık alım programında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Toplantıda ekonomi için görünümün olağandışı belirsiz olduğunun belirtilmesi ve İşsizlik oranında ise yılın ikinci yarısında yüzde 7,75 ile zirve bir yükseliş beklendiğinin açıklanması sonrasında Sterlin varlıkları üzerinde tansiyon artış göstermişti. Ancak daha sonra gelen bir açıklamaya göre tahvil alım hızını yavaşlatma esnekliğinin negatif faiz oranlarıyla ilgili sinyal taşımadığının belirtilmesi sonrasında Sterlin tarafında değer kazanımı artış gösterdi. Böylece 1,36 seviyesini  aşağı yönlü esneten paritenin günü 1,37 direncine yönelik ataklarla sonlandırdığı görülüyor. 

ABD tarafına bakacak olursak, beklentilerin üzerinde açıklanan makroekonomik verilerin doların kazançlı görüntüsünü arttırmasına yol açıyor. Özellikle işsizlik maaşı başvurularındaki gerileme ile fabrika siparişlerindeki artış ile dün G10 para birimlerinin geneli dolar baskısı altında kaldı. Bugün ise ABD tarafında açıklanacak olan tarım dışı istihdam raporu parite fiyatlamaları açısından oldukça kritik olacak.  Diğer taraftan ABD’nin teşvik paketine yönelik beklentiler artarken, açıklanan önemli finansal sonuçların pozitif görüntüsü de piyasalardaki risk iştahını destekleyen bir diğer unsur olarak ön plana çıkıyor. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde 1,3630 seviyesini aşağı yönlü zorlayan paritede bu seviyeden gelen dönüşle fiyatların 1,37 seviyesine yönelik atağına hız kazandırdığı görülmekte. Bu seviyenin geçilmesi ile beraber paritede yükselişler 1,3780 ve 1,3855 direnç seviyesi ile hız kazanımı içerisine girebilir. Ancak paritede oluşabilecek bir geri çekilmede ise 1,3630 desteği ile beraber düşüşlerin hız kazanmasını 1,3540 desteği çerçevesince takip ediyoruz.