GBPTRY’DE ZAYIF SENARYO KORUNUYOR

İngiltere Sağlık Bakanı Kovid-19 salgınında köşeyi döndüklerini açıklarken, evde ve otellerde uygulanacak olan karantina kurallarının Pazartesi günü yürürlüğe gireceğini açıkladı. Özellikle yasaklı ülkelerden gelen ve karantina kurallarına uymayan kişilerin ise 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağının altını çizdi. Bu açıklamaların akabinde İngiltere’de endişe verici yeni bir virüs mutasyonu bulunduğunun açıklanması sonrasında Sterlin tarafında tansiyon bir miktar artış gösterdi. İngiltere’de OECD ekonomik göstergeler endeksi ise Ocak ayında 98,84 ile önceki verinin hafif altında gerçekleşti. Bu bilgiler ışığında ülkede devam eden Kovid-19 salgını riski Sterlin tarafında yaşanan toparlanmaları sınırlı kılarken, aşılama sürecine ilişkin önemli yol katedilmesi paritedeki düşüşlerin bir miktar sınırlı kalmasına yol açıyor. Böylece 10,0 seviyesi altına sarkma gerçekleştirerek aşağı yönlü senaryosuna hız kazandıran paritenin 9,75 seviyesi civarında hareketliliğini sürdürmeye devam ettiği görülmekte.

Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak, dün açıklanan Türkiye Kasım ayı işsizlik oranı yüzde 12,9 ile bir önceki aya oranla artış gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan beklenen ulusa sesleniş konuşması uzay çalışmalarına bağlı olarak gerçekleşirken, yeni anayasayı konuşmak ve hazırlamak için şartların uygun olduğunun belirtilmesi ise dikkat çeken gelişmeler arasında yer aldı. Ancak Türk Lirası varlıkları üzerinde TCMB’nin sıkılaştırma para politikası duruşu kazançlı görüntüyü tetiklemeye devam ederken, enflasyonda hedeflenen seviye yakalanana dek bu duruşun sürdürüleceğinin açıklanması paritedeki yükselişleri sınırlıyor.

GBPTRY’nin teknik görüntüsünde 10,0 seviyesi altı oluşan fiyatlama ile satış baskısı hız kazanırken, paritenin düşüşlerini 9,65 seviyesine taşıdığı görülüyor. Özellikle 9,75 seviyesi çevresinde tutunan fiyatların bu seviyenin güçlü bir destek seviyesi görmesiyle yaşayacağı yükselişlerinde ilk olarak 9,85 direncini takip ediyoruz. Bu seviyenin aşılması ile alımlar 9,98 ve 10,10 direnç seviyeleri ile güç kazanımı içerisine girebilir. Ancak olası bir 9,75 seviyesi altı kapanışta düşüşlerin kademeli olarak 9,65 ve 9,53 destek seviyelerini test etmesi beklenebilir.