GBPTRY’DE YÖN HAFİF AŞAĞI

İngiltere'de Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 5 Ocak'tan bu yana devam eden ulusal karantina kurallarının bir kısmı kaldırılarak sosyal hayatta normalleşme yoluna gidildi. Diğer taraftan İngiltere ekonomisi çeyreklik bazda yüzde 1,3 oranında büyüme kaydederken, veri yıllık bazda yüzde 7,3 oranında daralmaya işaret etti. ABD tarafında olumlu açıklanan makroekonomik verilerin akabinde dolar endeksinde oluşan değer kazanımı Sterlin varlıkları üzerinde bir miktar baskı oluşturdu. Ancak ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yüzde 1,72 gibi kayda değer yüksek seviyelerin dolar tarafındaki yansımaları G10 para birimlerinin genelinde baskı unsuru oluşturmaya devam etmekte. Ancak Türk Lirası tarafında korunan zayıf senaryo ile GBPTRY’de 11,60 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi oluşsa da fiyatların 11,25 seviyesi civarında dengelendiği görülmekte. 

Yurtiçi tarafa bakacak olursak, TCMB Başkanı değişikliği sonrası TL varlıkları üzerinde oluşan değer kayıpları sürdürmeye devam ederken, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamaları TL tarafında kısa vadeli oranda bir miktar değerlenme yarattı. Kavcıoğlu, TCMB 89. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, yüzde 5 enflasyon hedefi doğrultusunda ellerindeki tüm araçları bağımsız ve etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceklerini belirtti. Kavcıoğlu daha önce de TCMB Başkanı değişikliği ile oluşan faiz indirim algısının doğru bir algı olmadığının altını çizmişti. Diğer taraftan dün Mart ayı tüketici güven endeksinin 98,9 ile beklentileri aştığını görüyoruz. Yurtiçi imalat PMI rakamının ise Mart ayında 52,6 ile beklentileri aştığı görülmekte.  

Tüm bu gelişmelerin akabinde hafif geri çekilme potansiyeli içerisinde yer alan GBPTRY paritesinde 11,26 desteğinin geçilmesi ile birlikte düşüşler 11,13 ve 11,0 destek seviyeleri çerçevesince hız kazanımı içerisine girebilir.  Ancak 11,26 seviyesinden yaşanabilecek bir dönüşte ise 11,41 ilk geçiş noktası olma görevini koruyor. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte alım potansiyeli 11,53 ve 11,62 direnç seviyelerine dek ulaşabilir.