GBPTRY’DE 10,0 ATAKLARI HIZ KAZANDI

TCMB, politika faizinde 100 baz puan artırım beklenen TCMB toplantısında faizleri 200 baz puan arttırdı. Toplantı öncesinde pozitif seyreden Türk Lirası varlıkları beklentilerin üzerinde gelen faiz kararı ile birlikte değer kazançlarını arttırdı. TCMB, yükselen enflasyon görünümü kaynaklı ekonomiye dair belirsizliklerin arttığına belirtirken, yüzde 5 enflasyon hedefi yakalanana kadar sıkı para politikası duruşunu kararlılıkla sürdüreceklerinin altını çizdi. TCMB kalıcı fiyat istikrarı açısından ekonomiye dair oluşan güvenin korunmasının da oldukça önemli bir ibare olduğunu belirtti. Bu açıklamaların akabinde TL varlıkları kaynaklı GBPTRY’de 10,20 desteğine yönelik atakların sıklaştığını gördük.

İngiltere Merkez Bankası  Mart ayı toplantısında faiz oranını yüzde 0,1 seviyesinde korurken, 875 milyar sterlinlik varlık alım programını sabit bıraktı. Merkez Bankası tutanaklarda, bir önceki PPK toplantısına kıyasla ABD'deki mali teşvik paketinin küresel ekonomik görünümü dikkate değer şekilde olumlu etkilemesinin beklendiğine dikkat çekti. Ayrıca ekonomik büyümenin 2021 yılının Ocak ayında yüzde 2,9 seviyesinde daraldığının altı çizilirken, 2021 yılının ikinci çeyreğinde daha güçlü bir büyümenin görülmesi bekleniyor. Enflasyon tarafında ise hedef seviyesi olan yüzde 2'ye doğru yavaşça yükselmenin İlkbahar aylarında mümkün olduğunun altı çizilmiş bulunmakta.

GBPTRY paritesinin teknik görünümünde 10,50 seviyesinden gelen geri çekilmelerin 10,10 seviyesini gündeme getirdiği görülmekte. Özellikle bu seviyenin kalıcı olarak geçilmesi halinde paritede düşüşlerin 10,0 ve 9,85 destek seviyeleri çerçevesince hız kazanması beklenebilir. Ancak 10,10 seviyesinde hafif durulan düşüş hareketinin bu seviyeden tekrardan bir toparlanma hareketine girmesi durumunda ise yükselişleri 10,20 ve 10,35 direnç seviyeleri çerçevesince takip ediyoruz.