GBPTRY DÖNÜŞLERİNDE KALICI OLABİLECEK Mİ ?

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan normalleşme hareketi ile dolar varlıklarının ani değer kazanımına ara vermesi gerek gelişmekte gerekse gelişmiş ülke para birimlerini rahatlattı. Sterlin hafta genelini diğer G10 para birimlerine nazaran güçlü geçirirken, GBPTRY’de 10,3650 seviyesinden gelen dönüşler fiyatlanıyor. Özellikle yurtiçinde TCMB’ye yönelik artan faizlerin yükseltilmesine ilişkin beklentisinin Türk Lirası tarafında yaşanan değer kayıplarını sınırladığı görülüyor. Özellikle yurtiçi siyasi tansiyonu arttıracak bazı otorite değişimlerinin böylelikle TL tarafındaki zayıflatıcı etkisinin bertaraf edildiğini görüyoruz. Diğer taraftan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in ülkede 2021 ve 2022 yılına yönelik enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize etmesinin de paritedeki geri çekilme potansiyeli ile örtüştüğü görülmekte. Yarın özellikle yurtiçinde açıklanacak olan sanayi üretimi ve perakende satışlar verisi yurtiçi tarafta ekonominin ne şekilde toparlandığına yönelik sinyal üretmesi beklenebilir. 

İngiltere tarafında, Avrupa Birliği ile arasında oluşan aşı suçlaması İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından reddedildi. Diğer taraftan İngiltere’de azalan Kovid-19 vaka sayılarının akabinde tüketici güveninde yaşanan kayda değer artış ile birlikte Sterlin tarafı hafta genelinde güçlü seyretti. Yarın özellikle İngiltere ekonomisi büyümesi başta olmak üzere sanayi ve imalat üretimi gibi oldukça önemli veri akışı piyasaların gündeminde olacak. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde TL’deki toparlanma ile birlikte 10,50 seviyesi altına sarkma gerçekleştiren fiyatların 10,35 ve 10,20 destek seviyeleri ile birlikte paritedeki geri çekilme potansiyeline hız kazandırması beklenebilir. Ancak 10,35 seviyesinden yaşanan dönüşlerin yükseliş hareketine dönüşmesi için öncelikli olarak 10,4780 direnci üzeri kapanışları izliyoruz. Fiyatların bu seviye üzerine tırmanması durumunda yükselişler 10,60 ve 10,75 direnç seviyeleri ile hız kazanımı içerisine girmesi beklenebilir.