GBPTRY 10,0 SEVİYESİ ÜZERİNDE KALICILIK SAĞLAYABİLECEK Mİ ?

Brexit iyimserliği sonrasında Kovid-19 salgınında mutasyona uğrayan virüs vakası ile ulusal karantina ilan edilen İngiltere’de, Başbakan Boris Johnson yavaş yavaş kapamaların olumlu etkisini hissetmeye başladıklarını açıkladı. Diğer taraftan İngiltere ile Çin arasında pozitif ve yapıcı bir ilişki sürdürülürken, Avrupa Birliği ile anlaşmanın detayları konusunda görüşmelere tekrardan hız kazandırıldı. Diğer taraftan İngiltere Merkez Başkanı Bailey, ekonomideki Kovid-19 zararının BOE tahmininin alt sınırında olduğunu belirtirken, negatif faiz oranları ile ilgili olarak bir çok sorunun olduğunu ve pratikliği konusunda bankalarla çalışma içerisinde olduklarını açıkladı.  Bu gelişme Sterlin tarafını bir miktar zayıtlatırken, genel senaryoda aşağı yönlü trend eğilimini bozmaya çalışan bir GBPTRY paritesi bulunmakta. 

Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak, dünkü seansta Türkiye’de Kasım ayı perakende satışlar aylık bazda yüzde 2,2, yıllıkta ise yüzde 11,9 oranında artış kaydetti. Sanayi üretimi verisinde ise yüzde 11,0 ile beklentilerin üzerinde artış gerçekleşti. Sanayi üretiminin ana kalemlerine baktığımızda ara malı, dayanıklı tüketim malı, sermaye malı ve enerji üretiminde meydana gelen artışın veriyi yukarı çektiği görülmekte. Bu verilerin akabinde TL varlıkları üzerinde oluşan hafif değerlenme ile GBPTRY’nin 10,10 seviyesi altı fiyatlamalarını sürdürdüğü görülüyor. Diğer taraftan yabancı kurumlardan gelen TL varlıklarına yönelik yukarı yönlü revizyon Türk Lirası’nın güçlü duruşunu arttırmasına yol açıyor. 

Bu gelişmelerin akabinde 10,0 seviyesi altına sarkma gerçekleştiren paritede bu seviyeden gelen dönüşle fiyatlar 10,10 seviyesi çevresinde tutunma çabası içerisinde yer alıyor. Özellikle paritede bu seviye üzeri oluşabilecek fiyatlamada 10,20 ve 10,35 direnç seviyeleri ile alım potansiyeli artış gösterebilir. Ancak fiyatların 10,10 seviyesi altında kalması durumunda 10,0 ilk kritik eşik, bu seviye altında ise 9,85 ve 9,75 destek seviyeleri kademeli olarak izlenebilir.