FOMC BEKLENTİLERİ NELER ?

Bu hafta Fed’in Çarşamba günü saat 21:00’de açıklayacağı faiz oranı kararı haftanın en önemli gündemini oluşturuyor. Ayrıca karar sonrasında gerçekleştirilecek olan FOMC basın toplantısında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları dikkatle takip edilecek. FED'e ilişkin piyasalarda faiz ve varlık alım programında değişikliğe gitmesi beklenmiyor ancak Kovid-19 teşvik paketiyle birlikte ABD'de makroekonomik verilerin olumlu ivmelenme kaydetmesi Fed'in varlık alım programını daha erken azaltacağına yönelik beklentiyi arttırmış bulunmakta. Kanada Merkez Bankası geçen hafta devlet tahvili alımını azaltacağını ve faiz artırımına daha hızlı başlayacağını açıklamasının da bu algıyı arttırdığını görüyoruz. Özellikle 2023 yılına kadar faiz artırmayacağını taahhüt eden Fed’in bu toplantısında ekonomiye dair toparlanma sinyali görüp görmediğine ilişkin sinyal vermesi beklenebilir. Fed Başkanı Jerome Powell'ın 8 Nisan'da Senatör Rick Scott'a gönderdiği mektupta, toparlanmanın güçlenmesi ve arz kısıtlamalarının bazı sektörlerde fiyatları artırması nedeniyle ABD ekonomisinin geçici olarak daha yüksek enflasyon görüleceğini, ancak Fed’in herhangi bir aşımı sınırlamaya kararlı olduğunu belirttiğini duymuştuk. Böylece enflasyon tarafında beklenen yukarı yönlü ivmelenme noktasında tedirgin olmadığını paylaşan Fed Başkanı Powell’ın faiz konusunda duruş değiştirmeyerek mali destek vurgusunu yinelemesi durumunda ise piyasalarda  genel senaryonun pek fazla değişiklik göstermesini beklemiyoruz. Ancak Fed’in yarın gerçekleşecek olan toplantısına ilişkin tahvil alım hızı veya faiz projeksiyonu konusunda değişikliğe gitmesi durumunda piyasalarda ani fiyat hareketlilikleri yaşanabilir.

EURUSD

Fed’in güvercin duruş sergileyerek sadece sözlü söylemlerine yer vermesi durumunda dolar negatif senaryosunun sürmesi paritede yükseliş eğiliminin devam etmesine yol açabilir. Böylece paritede 1,2057 seviyesinden gelen dönüşlerin desteği ile yükselişler 1,21 ve 1,2156 direnç seviyelerine dek ulaşabilir. Ancak olası bir toparlanan ekonomi ile birlikte varlık alım programının daha erken azaltılacağının açıklanması durumunda dolar tarafında güçlenme hareketi meydana gelebilir. Bu ihtimalde ise  1,2057 seviyesi altı kapanışla düşüşler 1,20 desteğine ulaşabilir. Bu seviye altında ise kademeli olarak 1,1958 ve 1,19 destek eşiklerini takip ediyoruz.  

ALTIN

Fed’in beklentiler doğrultusunda güvercin tonda bir toplantı gerçekleştirmesi durumunda zayıf dolar senaryosu ile birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki normalleşme hareketi devam edebilir. Özellikle enflasyon vurgusunun ön plana çıkması ile değerli metalde toparlanmaların hız kazandığını görebiliriz. Bu kapsamda fiyatların 1790 seviyesi üzerindeki seyri önemli. Bu seviyenin aşılması ile beraber değerli metalde oluşabilecek yükselişlerde 1815 ve 1836 direnç seviyelerini takip ediyoruz. Ancak olası bir 1765 seviyesi altı hareketliliğe bağlı olarak oluşabilecek geri çekilmelerde 1745 ve 1725 kritik destek geçiş noktalarımız olacak.

NASDAQ

Teşvik paketi ile ekonomide toparlanma ibarelerinin artması Nasdaq tarafında düşüşlerin sınırlı kalmasına yol açıyor. 13.840 seviyesini esneten endekste bu seviyeden gelen dönüşlerin 14.000 seviyesi üzeri fiyatlamaları beraberinde getirdiği görülmekte. Endekste bu seviye üzeri kapanışların yaşanmasına bağlı olarak yükselişler 14.155 ve 14.317 direnç seviyelerini hedefleyebilir. Ancak Fed’in tahvil alım programında değişikliğe gitmesi durumunda endekste oluşabilecek bir aşağı yönlü realizasyonu 14,000 desteği çerçevesince takip ediyoruz. Bu seviye altı kapanış düşüşlerin 13,840 ve 13,650 destek seviyelerini test etmesine yol açabilir.