EURUSD’DE YÖN AŞAĞI

Avrupa’da aşı tedarik sürecinin kısmi oranda tatlıya bağlanması ile Avrupa piyasaları haftayı kısmi oranda pozitif geçirirken, Euro varlıkları üzerinde dolar baskısı oldukça yoğun hissedildi.  ABD tarafında özellikle beklentilerin üzerinde açıklanan ADP özel sektör istihdamı ve ISM Hizmet PMI rakamı dolar endeksi üzerinde kazançların artmasına yol açtı. Ayrıca haftalık işsizlik maaşı başvurularında yükselişler bir miktar ivme kesti. Diğer taraftan ABD Başkanı Joe Biden’ın teşvik paketinin sadece Demokratların desteği ile yürürlükten geçmesinin sağlanması için çalışmaların sürmesi piyasalardaki risk iştahının güçlü kalmasına yol açıyor. Bugün özellikle ABD tarafında açıklanacak olan tarım dışı istihdam raporu piyasaların radarında bulunuyor. Verinin hafif toparlanma göstermesi durumunda dolardaki kazançlı görüntünün devam etmesi beklenebilir. Olumlu makroekonomik verilerin akabinde güçlenen dolar etkisiyle EURUSD paritesinde geri çekilmelerin sürdüğünü görebiliriz. 

Hafta geneli yaşanan gelişmelere bakacak olursak, Euro Bölgesi ekonomisi 4. Çeyrekte yüzde 0,7 oranında gerileme kaydetti ancak enflasyonda negatif hanelerden pozitif hanelere yönelik geçiş oldukça pozitif algılandı. Ocak ayında Euro Bölgesi Hizmet PMI ise 45,4 ile zayıf görüntüsünü korumaya devam ediyor. Kovid-19’a ilişkin tedirgin edici kısıtlama önlemleri sürerken, İtalya’da eski ECB Başkanı Draghi’ye hükümeti kurma yetkisi verildi. 

EURUSD paritesinin teknik görüntüsünde 1,20 seviyesi altına sarkan fiyatların geri çekilme ivmesini sürdürmesi durumunda düşüşleri 1,1950 ve 1,19 destek seviyeleri çerçevesince takip ediyoruz. Ancak 1,1960 seviyesinden gelen hafif toparlanmalarda ise ilk olarak 1,20 direncinin aşılması gerekiyor. Bu seviyenin geçilmesi ile beraber yükselişlerin 1,2050 ve 1,2090 direnç seviyeleri çerçevesince hız kazanması beklenebilir.