EURUSD’DE DOLAR BASKISI BİR MİKTAR AZALDI

ADP Özel Sektör İstihdam verisinin 517 bin kişi ile beklentilerin altında kalması sonrasında dolar endeksi tarafında değer kaybı yaşandı. Ancak bu veri aslında 6 aylık periyodun en yüksek seviyesine işaret ederek istihdam piyasasının toparlanma gösterdiği sinyali verdi. Diğer taraftan yeni konut satışlarında yaşanan azalışın da dolardaki aşağı yönlü ivmelenmeyi beraberinde getirdiği görülmekte. ABD’de ISM imalat PMI rakamının ise beklentilerin oldukça üzerinde artış yakaladığını gördük. Dolardaki bu geri çekilme EURUSD paritesinde 1,18 seviyesine yönelik yukarı yönlü ataklara hız kazandırdı. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin hala yüzde 1,67 ile yüksek seviyelere işaret etmesi dolardaki bu çözülmenin kısa süreli olarak kalmasına yol açabilir. ABD Başkanı Joe Biden, 2,25 trilyon dolar büyüklüğündeki yeni altyapı teşvik paketini açıkladı. Bu gelişme endeksler tarafına hafif bir değerlenme meydana getirirken, bugün ABD tarafında açıklanacak olan Mart ayı tarım dışı istihdam raporu piyasalar tarafında kritik önem taşıyor. 

Euro Bölgesi gelişmelerine değinecek olursak, Almanya başta olmak üzere Fransa ve italya’da da  Kovid-19 kısıtlamalarının uzatılacağı yönünde karar alındı. Bu karar Euro tarafını bir miktar baskılarken, diğer taraftan Euro Bölgesi aylık enflasyon ise yüzde 0,9 ile bir önceki aya oranla artış gösterdi. Euro Bölgesi imalat PMI rakamı ise Mart ayında 62,5 ile bir önceki ayın üzerinde gerçekleşti. Diğer taraftan ECB Başkanı Christine Lagarde, ekonomide kısa vadeli hareketlerin banka politikalarını yönlendirmeyeceği konusunda taahhütte bulundu. Bu gelişmelerin akabinde Euro varlıkları dolara karşı hafif atağa geçse de genel tabloda zayıf görüntüsünü korumaya devam ediyor.

EURUSD paritesinde fiyatların 1,1750 seviyesi altında kalması durumunda yükselişler 1,18 direnci ile birlikte 1,1850 ve 1,19 direnç seviyelerine dek ulaşabilir. Ancak 1,18 seviyesinden gelebilecek olan dönüşlerde ise 1,1750 ilk geçiş noktası. Bu seviye altı kapanışların gündeme gelmesi durumunda geri çekilmelerin 1,17 ve 1,1650 destek seviyeleri çerçevesince hız kazanması beklenebilir.