EURUSD 1,2220 EŞİĞİNDEN DÖNÜŞ GERÇEKLEŞTİRDİ

Dolar endeksinin haftanın son işlem gününe doğru değer kayıplarını arttırması sonrasında EURUSD paritesinde yükselişler 1,2250 seviyesine ulaşmıştı. Ancak ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde meydana gelen yüzde 1,60 artış ile beraber dolar endeksinde oluşan primlenme pariteyi aşağıda 1,2140 seviyesine taşıdı. Fed Başkanı Powell’ın enflasyon endişelerini bertaraf edici güvercin açıklamaları sonrasında piyasalarda tekrardan risk iştahı tetiklense de bu hareketin etkisi bir miktar sınırlı oldu. ABD’de 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Bütçe Komitesi’nden geçerek ABD Temsilciler Meclisi'nde bugün oylaması bekleniyor. Ancak bu gelişmenin piyasalardaki iyimserliği pek fazla etkilemediği görülüyor. ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte yüzde 4,1 oranında büyüme kaydederken, dayanıklı mal siparişleri tarafında yüzde 3,4 ile beklentilerin üzerinde meydana gelen artışın dolar tarafında toparlanmayı tetiklediği görülmekte. İşsizlik maaşı başvurularında ise haftalık bazda 730 bin kişi ile verinin 3 ayın en düşük seviyesine gerilediğini görüyoruz. 

Euro Bölgesi’ne ilişkin olarak ise, Ocak ayı tüketici fiyat endeksi yüzde 0,2 ile beklentiler seviyesinde gerçekleşti. ECB Başkanı Lagarde, 1,8 trilyon euroluk PEPP paketi ve tahvil alımlarının esneklik konusunda yardımcı olduğunu açıkladı. Euro Bölgesi Şubat ayı tüketici güven endeksi eksi 14,8 ile beklentilere paralel seviyede gerçekleşti.  Bu gelişmeler Euro Bölgesi ekonomisine ilişkin pek fazla pozitif katalizör üretmemekle beraber dolar varlıklarında haftanın son işlem günü oluşan değer kazancı ile paritenin geri çekilme ivmesine hız kazandırdığı görülmekte. 

Bu gelişmelerin akabinde günü 1,2140 seviyesine dek geri çekilme çabası içerisinde greçiren paritede bu seviye üzeri kalıcılık sağlanması durumunda düşüşlerin sınırlanması beklenebilir. Özellikle bu seviye üzeri bir fiyatlamada düşüşlerin telafisini 1,2175 ve 1,2220 direnç seviyeleri çerçevesince takip edeceğiz. Ancak paritenin 1,2140 seviyesi altını test etmesi durumunda ise aşağıda 1,2090 desteğinin geçilmesi düşüşlerin 1,2052 seviyesine kadar sürmesine yol açabilir.