EURUSD 1,2140 DİRENCİNİ AŞMAKTA ZORLANIYOR

Hafta genelini sınırlı da olsa değer kaybı ile geçiren dolar varlıkları kaynaklı paritede yükselişler hız kazanırken, 1,2140 seviyesine yönelik ataklar hız kazandı. ABD’de yıllık enflasyon rakamının bir miktar beklentilerin altında gelmesi sonrasında dolar üzerinde tansiyon artış gösterirken, diğer taraftan Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD ekonomisinin güçlü bir istihdamdan bir hayli uzakta olduğunu açıklaması da dolar varlıkları üzerindeki zayıflığı tetikledi. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ile geçtiğimiz haftaya oranla hafif yukarı yönlü ivmelense dahi 800 bin eşiği altı görüntüsünü korumaya devam ediyor. Hafta genelini artan teşvik beklentileri ile yükseliş ivmesi ile geçiren ABD endekslerinde ise hafta sonuna doğru hafif ivme kaybı yaşandı. 

Euro Bölgesi gelişmelerine ilişkin ise Avrupa Birliği Komisyonu, 2021 yılında Euro Bölgesi büyümesinin yüzde 3,8, enflasyonun ise yüzde 1,4 yönünde artış göstereceğine yönelik beklentisini paylaştı. Almanya’da karantina süresi 7 Mart tarihine uzatılırken, Almanya Başbakanı Merkel mutasyona uğramış virüse ilişkin hazırlık yapılması gerektiğini ancak önlemlerin gerekenden uzun sürmeyeceğinin altını çizdi. Euro Bölgesi’ne ilişkin korunan Kovid-19 endişelerinin Euro varlıkları üzerinde tansiyonu tetikleyici etkisi sürmeye devam ediyor. Ancak genel senaryoda zayıf dolar kaynaklı yönünü yukarı çeviren paritede haftanın son işlem günü kısmi toparlanan dolar hafif gevşeme hareketine yol açtı.  

Tüm bu bilgiler ışığında hafta genelini yukarı yönlü eğilim ile geçiren EURUSD paritesinde 1,2140 direnci üzeri kapanışlar görmemiz dahilinde yükselişler 1,2175 ve 1,2220 direnç seviyesi çevçevesince hız kazanımı içerisine girebilir. Ancak 1,2140 eşiğinin güçlü bir direnç konumunda yer almasıyla paritede oluşan kısa vadeli çözülmelerde ise 1,2090 ilk destek, bu seviye altında ise 1,2052 ve 1,20 destek seviyelerini kademeli olarak takip ediyoruz.