EURTRY’DE YÜKSELİŞ EĞİLİMİ KORUNUYOR

Euro Bölgesi yeni haftaya Paskalya tatili ile başlarken, haftanın ikinci işlem gününde dolarda yaşanan çıkışlar Euro tarafına hafif değer kazandırdı. Euro Bölgesi Şubat ayı işsizlik oranı yüzde 8,3 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi. IMF ise, Euro Bölgesi için 2021 yılı büyüme beklentisini yüzde 4,4 ile yukarı yönlü revize etti. Kurum ayrıca Euro Bölgesi’nin toparlanmasını ABD’nin gerisinde olarak değerlendirirken, kurtarma fonunun bölge için oldukça olumlu olduğuna dikkat çekti. Dünya genelinde Kovid-19 tedbirleri gevşetilirken, Almanya'da ise üçüncü enfeksiyon dalgasına yönelik korunan endişeler Euro Bölgesi ekonomisi tarafında toparlanmayı bir miktar öteleyeceğe benziyor. 

Yurtiçi tarafa bakacak olursak, TCMB Başkanı değişikliği sonrası Fitch, TL varlıkları üzerinde oluşan değer kaybı ile Türk bankaları için refinansman riskinin arttığını belirtti. JP Morgan ise Türkiye için 2021 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 11,2’den yüzde 13,4’e revize etti. Ayrıca IMF, Türkiye’ye ilişkin büyüme görünümünü sabit bırakırken, 2021 yılı enflasyon beklentisini ise yüzde 12,0’den yüzde 12,5’e yükseltti.  Bu gelişmelerin akabinde TL üzerinde korunan tansiyonla birlikte paritede 9,65 seviyesi üzeri hareketliliğin korunmaya devam ettiğini görüyoruz. Özellikle artan enflasyon görünümü ile TCMB’nin bir sonraki toplantısına yönelik endişelerin tetiklendiği görülmekte. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde yukarı yönlü eğilimini korumaya devam eden paritede 9,75 direnç seviyesinin aşılması ile birlikte alım potansiyeli kademeli olarak 9,85 ve 9,95 direnç eşiklerine dek ulaşabilir. Ancak 9,75 seviyesinden yaşanabilecek bir çözülmede ise 9,65 ilk destek eşiğimiz olma görevini koruyor. Bu seviye altında ise düşüşleri 9,55 ve 9,45 destek seviyeleri çerçevesince takip ediyoruz.