EURTRY’DE SATIŞ BASKISI ARTTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek faiz eleştirileri sonrasında TCMB, enflasyon yüzde 5 hedefine varıncaya kadar para politikası faiz oranı dengesini koruyacaklarına yönelik hükümete bilgilendirmede bulundu. Bu gelişme sonrasında TL varlıkları üzerinde artan güç kazanımı EURTRY’de 8,57 seviyesine varan oranda geri çekilme potansiyeli yarattı. Diğer taraftan  ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin oldukça pozitif geçtiği belirtildi. Sullivan, Biden yönetiminin yapıcı ABD-Türkiye bağları kuarak iş birliği alanlarını genişletmek istediğine yönelik açıklama gerçekleştirdi. Bir diğer dikkat çeken başlık ise Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin politika duruşunun iyileştiğini belirtmesiydi. Fitch ayrıca dış finansmanın hala zayıf olduğuna ilişkin de açıklama gerçekleştirdi. Tüm bu gelişmeler TL varlıklarını güçlü tutarken, bu sabah yurtiçinde açıklanan Ocak ayı tüketici fiyat endeksi yüzde 1,68 artışla beklentilerin bir miktar üzerinde geldi. Ancak bu veri sonrasında oluşan fiyatlamaya bağlı olarak paritede genel senaryonun pek fazla değişiklik göstermediği görülmekte. 

Euro Bölgesi gelişmelerine bakacak olursak, güçlenen dolar etkisi ile Euro tarafı baskılanmaya devam ediyor. Ayrıca Euro Bölgesi ekonomisinin 4. Çeyrekte yüzde 0,7 oranında gerileme kaydederken, Hizmet PMI aktivitelerinin 45,4 ile zayıf görüntüsünü korumaya devam ettiği görülmekte. Diğer taraftan aşı tedariki ile ilgili olarak pozitif adımlar elde edilirken, Alman Hükümeti’nin olağanüstü halin en az Haziran ayına kadar uzatabileceğini açıklaması Euro Bölgesi’ne ilişkin tedirginliği bir miktar arttırdı.

Tüm bu gelişmelerin akabinde 8,60 seviyesini aşağı yönlü zorlayan paritede bu seviyenin geçilmesi ile birlikte düşüşlerin 8,50 ve 8,40 destek seviyesi ile hız kazanması beklenebilir. Ancak 8,60 seviyesi üzerinde bir miktar tutunan paritede oluşabilecek bir toparlanmada ise 8,70 ilk geçiş noktamız olma görevini koruyor. Bu seviye üzeri kapanışlarda 8,80 ve 8,90 direnç seviyelerini takip ediyoruz.