EURTRY’DE 8,50 EŞİĞİ KRİTİK

Euro Bölgesi OECD önde gelen ekonomik göstergeler endeksi Ocak ayında 98,89 seviyesinde hafif yukarı yönlü ivmelenirken,  Bölge’de Kovid-19 salgınına ilişkin endişelerin korunmaya devam ettiği görülmekte.  Özellikle Almanya Başbakanı Merkel’in  Kovid-19 sınırlamalarının Şubat ayı sonuna kadar devam etmesi konusunda taahhütte bulunmasının bu algıyı güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Diğer taraftan Euro tarafı makroekonomik veri kapsamlı pek fazla desteklenmezken, doların küresel ölçekte kayıplarını bir miktar arttırması paritede hafif toparlanma eğilimine yol açtığı görülüyor. Böylece EURTRY’de 8,60 seviyesine yönelik atakların hız kazandığını görüyoruz. 

Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak, bir süredir sıkılaştırma para politikası duruşu deyişini yineleyen TCMB Başkanı Naci Ağbal, dün dezenflasyonist süreçten çıkılırsa faiz dışındaki alternatif araçları kullanabileceklerine yönelik açıklamada bulundu. Ayrıca kur düzeyini etkilememek şartıyla rezerv biriktirmeye başlanabileceğini belirten Ağbal enflasyonda hedeflenen seviye yakalanana kadar kararlı duruş sergileneceğinin altını çizdi. Bu gelişmenin akabinde bir süredir güçlü seyreden TL varlıkları primli görüntüsüne hız kazandırırken EURTRY paritesinde yükselişler hız kesti. 

Ayrıca HSBC, cari açıktaki düşüşü ve dolarizasyondaki eğilimin yavaşlaması kaynaklı Türk Lirası’ndaki güçlü duruşun bir müddet daha süreceğini açıkladı.  Bugün özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok güzel haberler vereceğinden söz ettiği Ulusa Sesleniş konuşması gerçekleştirmesi bekleniyor. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde 8,60 seviyesine yönelik hafif atak içerisinde yer alan paritede genel senaryo aşağı yönlü olmaya devam ediyor. Bu kapsamda 8,50 desteği altı kapanışları yakından takip ediyoruz. Bu seviyenin geçilmesi halinde ise 8,40 ve 8,30 önemli destek noktalarımız olacak. Ancak daha esnetilen 8,50 desteğinin kritik olduğunu belirtelim. Bu seviyeden gelecek olan dönüşlerde ise 8,60 seviyesi üzeri 8,70 ve 8,80 direnç seviveleri güncelliğini korumakta.