EURTRY, 8,90 SEVİYESİNDE TUTUNMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Avrupa Merkez Bankası (ECB) pandemi acil alım programı çerçevesinde yaptığı tahvil alım hızını geçen hafta düşürürken, ECB geçen hafta bu program kapsamında 16,9 milyar euroluk alım yaptığını duyurdu. Böylece uzun süredir korunan program kapsamında son 4 haftanın en düşük varlık alımının gerçekleştirildiği görüldü. Diğer taraftan ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, devlet tahvil getirilerinde son haftalarda yaşanan yükselişin Euro Bölgesi'nin kırılgan ekonomisine zarar verdiğini ve bu kapsamda önlem alınması gerektiğinin altını çizdi. 

Euro Bölgesi’ne ilişkin açıklanan makroekonomik verilere bakacak olursak, Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 0,2 ile beklentilere paralel seviyede gerçekleşse de çekirdek tarafta hafif bir zayıflık mevcut. Euro Bölgesi Hizmet PMI rakamında 45,7 ile bir önceki aya oranla hafif ivmelenme kaydetti. Almanya’da ise Ocak ayında işsizlik oranı yüzde 6 düzeyinde sabit kalırken, perakende satışlar verisi Ocak ayında yüzde 8,7’lik bir oranda gerileme kaydetti. Almanya ayrıca Kovid-19 tedbirlerinin süresi 28 Mart tarihine kadar uzatılırken, İtalya'da ise Kovid-19 salgınıyla mücadele tedbirlerinin süresi 6 Nisan tarihine kadar uzatıldı. Bu gelişmelerin akabinde doların hafif nefes aldırması ile birlikte Euro tarafında oluşan toparlanma paritede 8,90 seviyesine yönelik atakların sıklaşmasına yol açıyor. 

Yurtiçi tarafta gelişmelere değinecek olursak, Şubat ayı tüketici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,91 oranında artış kaydederken, yıllık enflasyon yüzde 15,61 seviyesine yükseldi. Böylece enflasyonda meydana gelen ivmelenme ile TL tarafında hafif tetiklenen tansiyon Euro/TL’de yükseliş ivmesini arttırdı. Diğer taraftan ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki artışın gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskıyı arttırması da paritenin genel senaryoda yükseliş ivmesini tetikleyen bir diğer unsur olarak ön plana çıkıyor. Böylece Euro/TL’de fiyatların 8,90 seviyesi üzerine yerleşmesi ile alım potansiyeli 9,0 ve 9,12 direnç seviyelerine yönelik ataklarına hız kazandırabilir. Ancak olası bir aşağı yönlü ivmelenmede ise ilk olarak 8,80 desteğini takip ediyoruz. Olası bu seviye altı bir kapanış düşüşlerin 8,70 ve 8,60 destek seviyelerini hedeflemesine yol açabilir.