EURTRY 8,70 SEVİYESİ ÜZERİNE TIRMANDI

Euro Bölgesi Ocak ayı tüketici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 0,9 artış gösterdi. Yılın aynı döneminde çekirdek enflasyon ise yüzde 1,4'lük bir oranda arttı. Avrupa Birliği, salgına karşı geliştirilen aşılardan 300 milyon dozunun yılın ikinci çeyreğinde AB ülkelerine teslim edilmesini beklediğini açıkladı. Almanya Başbakanı Merkel ise, üçüncü virüs dalgasına karşı tedbirli olunması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Bu açıklama ve enflasyon tarafında korunan zayıf seyir Euro tarafını hafif baskılarken, doların kayıplarını koruması kaynaklı düşüşlerinde bir miktar sınırlı kaldığı görülmekte. Diğer taraftan Fed Başkanı Powell’ın dün güvercin tonda gerçekleştirdiği açıklama sonrasında dolarda yaşanan çözülme Euro tarafını avantajlı duruma getiriyor. Diğer taraftan bu sabah TL tarafında artan tansiyonla Euro/TL’de fiyatların 8,70 seviyesi üzerine tırmandığını görüyoruz. 

Yurtiçi tarafa bakacak olursak, TCMB TL zorunlu karşılık oranlarının her vadede 200 baz puan artışa gitti. Piyasalara 600 milyar TL veren TCMB, para politikasında sıkılığın dozunu artırmak için piyasadan biraz daha TL çekme çabası içerisine girmişe benziyor. Bu gelişme sonrasında TL tarafında oluşan değerlenme parite üzerinde hafif gevşeme hareketi yaratsa da genel senaryoda 8,60 seviyesi üzeri görünümün korunmaya devam ettiğini görüyoruz. Piyasaların dikkatinde yer alan bir diğer gelişme ise ABD’de Pentagon’un Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alımı nedeniyle F-35 uçaklarının ortak üretimi ve satışı programından çıkartıldığını hatırlatmasıydı. Gün içi seansta bu gelişme TL tarafındaki tansiyonu tetikleyici bazda rol oynayabilir.

EURTRY’deki teknik görüntüye bakacak olursak, ABD’den gelen açıklama sonrasında oluşan yükselişlerin 8,80 direnci ile beraber paritede 8,90 seviyesine yönelik ataklara hız kazandırabilir. Özellikle paritenin olası bir geri çekilme ivmesinde ilk olarak 8,70 eşiğini takip ediyoruz. Olası bu seviye altı bir kapanış paritenin kritik geçiş noktası olan 8,60 desteği ile beraber düşüşlerini 8,50 eşiğine taşıyabilir.