DOLAR/TL’DE 7,0 SEVİYESİNE YÖNELİK ATAKLAR SIKLAŞTI

TCMB tarafından korunan sıkı para politikası duruşu ile TL varlıkları üzerinde artan değer kazanımı Dolar/TL’de geri çekilme eğilimini arttırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamına rağmen Merkez Bankası tarafından yayımlanan aylık fiyat gelişmeleri raporunda, yüzde 1,68'lik Ocak ayı enflasyonunda döviz kurunun birikimli yansımaları görüldüğü ve uluslararası fiyatların etkisiyle üretici fiyatlarındaki güçlü artış eğiliminin devam ettiği belirtildi. Bu açıklama beklentiler dahilinde gelen bir veri olduğuna işaret ederken, haftanın son işlem gününde Hazine Nakit Dengesi’nin Aralık ayındaki açık 46,7 milyar lira TL seviyesinde iken, Ocak ayında 26.1 milyar TL açık verdiği açıklandı. Diğer taraftan TCMB Başkanı Nağbal’ın faiz indirim gibi bir konuları olmadığını ve enflasyonda sapma görmeleri durumunda ilave sıkılaştırma yapacakları vurgusunda bulunması sonrasında TL varlıkları üzerindeki kazançlı görüntü artış gösterdi.

Haftanın en önemli konu başlığı ABD'de açıklanan Ocak ayı tarım dışı istihdam verileriydi. Söz konusu dönemde tarım dışı istihdam 49 bin kişi ile beklentilerin hafif altında artış gösterirken, işsizlik oranının yüzde 6,3 seviyesine gerilemesi piyasalar tarafında pozitif algılandı. Saatlik kazançlarda ise yüzde 0,2 oranında beklentilerin altında yaşanan artış sonrasında dolar varlıkları üzerinde değer kaybı meydana geldi. ABD’de diğer taraftan haftalık işsizlik maaşı başvuruları 779 bin kişi ile beklentilerin altında artmıştı. Bu gelişmelerin akabinde doların haftanın son işlem gününde yönünü bir miktar aşağı çevirdiği görülmekte. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde 7,18 seviyesini kırarak düşüşlerine 7,05 seviyesi ile hız kazandırmaya çalışan kurda geri çekilme potansiyeli korunmaya devam ediyor. Özellikle kritik bir eşik seviyesi olan 7,0 desteğinin geçilmesi ile kurda düşüşler 6,95 seviyesine dek ulaşabilir. Ancak 7,0 seviyesinin güçlü bir destek olmasıyla kurda oluşabilecek toparlanmalarda ilk olarak 7,10 direnci üzeri kapanışları takip ediyoruz. Bu seviye ile birlikte alımlar 7,18 seviyesini hedefleme çabası içerisine girebilir.