DOLAR/TL 8,40 SEVİYESİ ÜZERİNDE !

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe doğru yükselişlerine hız kazandıran kurda 8,40 seviyesi üzerine yönelik ataklar hız kazandı. Bu seviyeden hafif çözülme gelse de yeni hafta kurun yükseliş eğilimine hız kazandırarak başladığı görülmekte. Özellikle TCMB toplantısı sonrasında başlayan TL zayıf senaryo, ülkede tekrardan baş gösteren Kovid-19 riski ile artmış bulunmakta. Ayrıca Fitch Ratings gibi önemli kurumlardan gelen ülke ekonomisi üzerinde artan risk unsurlarına değinilmesinin de yurtiçi tarafa ilişkin siyasi tansiyonu arttırdığı söylenebilir. TCMB’nin PPK özeti’nde politika faizinin enflasyon hedefi yakalanana kadar enflasyon üzerinde tutulacağı ibaresi piyasalara bir miktar ışık olurken, enflasyon tahmin hedefi üzerindeki risklerin yukarı yönlü olduğu belirtiliyor. Haftanın son işlem günü ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kaynaklı yurtiçi piyasaların kapalı olması kurda sınırlı oynaklığın yaşanmasına neden oldu. Canlı yayına katılan TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun ise kur kaynaklı rezerv müdahalelerine yönelik iddiaları yalanlaması dikkat çeken gelişmeler arasında yer aldı.

ABD tarafına değinecek olursak, haftalık işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin altında artışa işaret etmesi sonrasında haftanın son işlem gününde Nisan ayı imalat PMI rakamı 60,6 ile beklentilerin üzerinde geldi. Mart ayı yeni konut satışları verisi ise yüzde 20,7 ile bir önceki aya oranla kayda değer artış yakalayarak pozitif bölgeye yerleşti. Bu gelişmenin akabinde ABD Başkanı Biden’in zenginlere uygulayacağı vergi politikasını gündeme getirmesi ile zayıf dolar senaryosunun değişmediğini görüyoruz.

Kurun teknik görünümüne bakacak olursak,  fiyatların 8,40 seviyesi üzerinde kalması ile yükseliş potansiyeli 8,58 direnci ile birlikte 8,70 eşiğine dek ulaşabilir. Böylece kurda tarihi rekor seviye olan 8,58 direnç seviyesinin arka planda kaldığını görebiliriz. Ancak olası bir 8,40 seviyesi altı denemede ise 8,30 ve 8,18 destek seviyelerini kademeli olarak takip ediyoruz.