DOLAR/TL 8,0 SEVİYESİ ÜZERİNE YERLEŞTİ

Geçtiğimiz haftanın genelinde TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın görev değişikliği sonrasında zayıf seyreden Türk Lirası kaynaklı kurda yükseliş atakları dikkat çekti. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının genelinden gelen Merkez Bankası görev değişikliği ile birlikte gündeme gelebilecek olan bir parasal gevşeme ihtimalinin ekonomik dinamikler açısından risk yarattığı vurgusu yurtiçi tarafta siyasi tansiyonun korunmasına yol açıyor. Ayrıca TBMM Başkanı Şentop’un, erken seçimin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin mantığına aykırı olduğunu açıklamasının da akıllara getirdiği siyasi karışıklık kaynaklı TL tarafındaki zayıf senaryoyu tetiklediği görülmekte. Böylece 8,0 seviyesine yönelik ataklarına hız kazandırarak haftayı kapatan Dolar/TL’nin yeni haftaya 8,08 seviyesinden başladığı görülüyor. Bugün yurtiçi piyasalarda Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı takip edilecek.

ABD tarafına bakacak olursak, dayanıklı mal siparişlerde yaşanan daralmanın akabinde ekonomi 4. çeyrekte yüzde 4,3 oranında büyüme gerçekleştirdi. Haftayı genel hatlarıyla oldukça güçlü geçiren dolar varlıkları üzerinde yükselen tahvil faizlerinin etkisi de büyük ölçüde hissedildi. Özellikle Fed Başkanı Powell’ın yükselen tahvil getirilerinin ekonomik toparlanma ibarelerine işaret ettiğini belirtmesi tahvil faizlerinde yaşanan geri çekilmeyi bertaraf etti. Böylece güçlü dolar endeksi etkisinin de kurdaki yükselişlere destek olduğu görülmekte. 

Dolar/TL’nin teknik görüntüsünde ani TL kaybı ile yaşanan yükselişler bir miktar dengelenme hareketi ile karşılaşsa da fiyatlar 8,05 seviyesi üzerindeki yükseliş ivmesini korumaya devam etmekte. Özellikle kurun 8,10 seviyesi üzerine tırmanması durumunda yükselişlerin 8,18 ve 8,30 direnç seviyeleri ile yönünü yukarı çevirmesi beklenebilir. Ancak olası bir aşağı yönlü realizasyonda 8,05 desteğinin geçilmesi ile birlikte düşüşler 7,95 ve 7,86 destek eşiklerine ulaşabilir.