DOLAR ŞUAN YÜKSEK ANCAK TEKRAR KAYIPLAR YAŞANABİLİR!

Dolar bugün günü yükseldi, ancak birkaç haftanın en düşük seviyelerini korudu ve ABD Federal Rezervinin ekonomi toparlanırken bile güvercin para politikasını sürdürmesiyle art arda dördüncü hafta kayıplarına hazırlandı. 

Dolar Endeksi, en son Şubat ayı sonlarında görülen seviyelerde işlem görerek 90.648'de% 0.1 artış gösterdi.

Endeks, Nisan ayındaki kayıplarını % 2.8'e getirerek haftayı % 0.2 düşüşle tamamlayacak. Dört haftalık bir galibiyet serisi, altı haftalık düşüşten Temmuz ayı sonuna kadarki en uzun süre olacak. Bunun nedeni kısmen, hem endüstriyel hem de tarımsal ürünler için artan fiyatların ortasında, emtia para birimlerinin kazançlarıdır. Doların bu haftaki en büyük kaybı Kanada ve Yeni Zelanda doları karşısında oldu .

EUR / USD iki ayın en yüksek seviyesi olan 1.2150'ye yakın 1.2113'te % 0.1 düşüşle önceki seansı belirledi. GBP / USD 1.3942'de seviyelerinde sabit kaldı, USD / JPY Perşembe gününe göre iki haftanın yükseği 109.22'nin hemen üzerinde % 0.1 düşüşle 108.77'ye geriledi. Riske duyarlı AUD / USD Perşembe günü altı haftanın yükseği 0,7818'e tırmanarak % 0,2 artarak 0,7779'a yükseldi.

Bu dolar zayıflığı, Federal Rezerv'in Perşembe günü açıklanan % 6,4'lük ilk çeyrek GSYİH büyümesi ile simgelediği gibi, ekonomik koşullarda bir iyileşme olduğunu kabul etmesine rağmen, ultra kolay para politikalarını yerinde bırakma kararıyla desteklendi. 

Avrupa'da yaklaşan toparlanmanın kanıtı, ilk çeyrek Fransız GSYİH rakamının Cuma günü erken saatlerde açıklanmasıyla geldi ve euro bölgesinin en büyük ikinci ekonomisindeki üretim Mart ayına kadar üç ayda % 0,4 arttı.

Ayrıca, Türkiye merkez bankasının Perşembe günü yıl sonu enflasyon tahminini % 9,4'ten% 12,2'ye yükseltmesi ve yeni valisinin fiyat baskıları düşene kadar sıkı politikanın sürdürüleceğini söylemesinin ardından USD / TRY % 0,1 düşüşle 8,2093'e geriledi.