DEFİ NEDİR?

DeFi, Blockchain üzerinde çalışan finansal uygulamalar ekosistemi anlamına gelir.

Kripto paraların vaadi, dünyanın neresinde olursanız olun, herkes için para ve ödemeleri evrensel ve demokratik olarak erişilebilir kılmaktır.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) veya Açık Finans akımı diyebiliriz. Merkeziyetsiz finans uygulamaları ve DeFi tabanlı kripto para projeleri aslında daha önceki yıllarda da piyasada olsa da bunların 2020 yılında patlama yaşadığı söylenebilir.

DeFi protokolleri aracılığıyla aynı bankalarda olduğu gibi mevduat getirisi elde edebilir veya kredi çekebilirsiniz. Çektiğiniz kredi ile başka bir yere para yatırabilir ve bu paradan faiz bile elde edebilirsiniz.

Geçtiğimiz 2-3 senelik dönemde Merkeziyetsiz Finans, blokzinciri ve kripto para dünyasında hem kullanıcı sayısı ile hemde yatırılan parasal değer açısından en hızla büyüyen alanlardan biri haline geldi.

DEFİ Coinleri ve DEFİ Altcoin'leri Nelerdir? 

Chainlink’in (LINK) toplam piyasa değerine göre en büyük DeFi Coin’i olduğu görülüyor. Bunun hemen arkasında bir başka DeFi tabanlı token Polkadot (DOT) yer almaktadır. DeFi coin’lerinin ortak özelliği herhangi bir merkeze sahip olmamaları ve buna ek olarak geleneksel finans sistemindeki bazı özellikleri kullanıcılara ulaştırmaları olarak ifade edilebilir.

Tabii ki DeFi projeleri ve DeFi Coin listesi tamamen yukarıdaki başarılı coin’lerden ibaret değil.

DeFi altcoin’leri listesine bakacak olursak bunların her birinin kendine özel bir ağı ve platformu olduğu görülüyor. Uniswap, Maker, Aave, Curve Finance, Yearn.Finance, Synthetix, Compound, Balancer, Wrapped Bitcoin, RenVM, Flexa, InstaDapp, Nexus Mutual ve dYdX bunlardan sadece bazılarıdır.