DAX ENDEKSİNDE REKOR ATAKLAR KORUNUYOR

Hafta geneli global endeksler tarafında bir miktar karışık bir seyirle geçerken, DAX endeksi 14.750 seviyesi üzeri kapanışla rekor yükselişlerine yeni bir tanesini ekledi. Astrazeneca aşısının Avrupa Birliği ülkeleri tarafından uygulanmasının durdurulması endeks tarafında hafif geri çekilme potansiyeli yaratmıştı. Ancak Dünya Sağlık Örgütü aşının faydalarının zararlarından çok olduğunu belirterek aşı kullanımını öngördüğünü açıkladı. Bu gelişme sonrasında rahatlayan endekste yüzde 1,73 artışla fiyatların 14.775 seviyesine ulaştığı görülüyor. 

Haftanın en önemli gelişmeleri içerisinde yer alan Fed toplantısında ise gelecek dönem faiz projeksiyonları aynı şekilde korunmaya devam ederken, ABD ekonomisine ilişkin büyüme ve enflasyon beklentileri yukarı yönlü revize edildi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde oluşan ciddi yükseliş ivmesi ile baskı altında kalan ABD endeksleri, FOMC toplantısındaki güvercin görüntü sonrasında kısa vadeli de olsa yönünü yukarı çevirdi. Bu hareket DAX endeksinde de yükseliş ivmesine hız kazandırarak GAP’li açılışa neden oldu. 

Hafta genelinde Almanya tarafında beklentilerin üzerinde artış gösteren ZEW endeksi verisi takip edilirken, Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksi ise aylık bazda yüzde 0,2 ile beklentilere paralel bir görünüm sergiledi. ECB Başkanı Lagarde’den gelen enflasyon bazlı ivmelenmeden tedirgin olunmadığına ilişkin açıklama piyasalar tarafında pozitif algılandı. Almanya'nın önde gelen ekonomik düşünce kuruluşlarından biri olan IfW ise, Almanya’nın bu yıl büyüme beklentisini yüzde 3,1’den yüzde 3,7’ye yükseltti.

Tüm bu bilgiler ışığında global endeksler üzerinde oluşan baskı unsuruna rağmen güçlü seyreden DAX endeksinde 14.600 seviyesi üzeri görünümün korunması ile birlikte yükselişlerin rekor 15.100 ve 15.500 direnç seviyelerine dek sürmesi beklenebilir. Ancak 14.775 seviyesi üzeri kapanışların başarılı olamaması halinde ise endeskte ilk etapta 14.750 ve 14.400 destek seviyelerini takip ediyoruz.