DAX ENDEKSİNDE AŞI COŞKUSU

Piyasalarda ABD Senatosu seçiminin Demokratların kazanması ile piyasalarda zayıflayan risk iştahı Avrupa piyasaları tarafında da etkisini hissettirdi. Ayrıca Almanya’nın Kovid-19 sınırlamasını 31 Ocak’a kadar uzattığını ve ülkenin yoğun bölgelerinde 15 km’ye kadar gerekli olmayan seyahatleri sınırlayacağını açıklaması sonrasında DAX endeksi üzerinde tansiyon arttı. Avrupa Birliği Moderna aşısına izin vereceğini açıklamasının ardından Almanya Moderna aşısından 50 milyon doz Kovid-19 aşısı alacağını duyurdu. Bu gelişmenin akabinde rekor 13.800 seviyesi aşan endeks günü yüzde 1,76 artışla 13.892 seviyesinden tamamladı. Diğer taraftan Almanya’da perakende satışlar Kasım ayında yüzde 1,9 oranında artış göstererek 26 yılın en güçlü artışını gerçekleştirdi. Ülkede işsizlik oranı ise yüzde 6,1 seviyesinde sabit kaldı. Ayrıca Avrupa Birliği’nin, 300 milyon Pfizer-BioNTech aşısı daha talep ettiğini açıkladı. 

DAX endeksi içeriğine bakacak olursak, bankacılık ve hammadde sektörleri günü kazançlı geçirirken, gayrimenkul sektöründe kayda değer oranda azalış meydana geldi. DAX altında işlem gören ve seansın en iyi performansını sergileyen kurum olarak Deutsche Bank dikkat çekerken, Allianz ve BASF hisselerinin ise bu yükselişi takip ettiği görülmekte. Seansın en kötü performansını sergileyen şirketlere baktığımızda, Vonovia, Deutsche Wohnen ve Delivery Hero’nun öncelikli sırada yer aldığı görülüyor. 

DAX endeksinin teknik görüntüsüne değinecek olursak, fiyatların 13.800 seviyesi üzerine yerleşmesi ile endeksin yükseliş ivmesine hız kazandırdığı görülmekte. Endeksin bu eğiliminin devamında yükselişlerin devamını 14.100 ve 14.400 direnç seviyeleri çerçevesince takip ediyoruz. Ancak endekste oluşabilecek herhangi bir çözülmede ilk olarak 13.800, bu seviye altında ise 13.476 ve 13.225 eşiklerini göz önünde bulundurmakta fayda var.