DAX ENDEKSİNDE 13.800 DENEMESİ

Hafta genelini artan teşvik beklentileri ile yükseliş ivmesi ile geçiren endekslerin akabinde DAX endeksinde de 14.100 seviyesine yönelik atak doğsa da bu seviye üzeri kapanışların başarılı olamadığı görülmekte. ABD’de Cumhuriyetçilerin kararı olmadan yürürlüğe girmesi beklenen teşvik paketi tasarısına ilişkin karar hala Temsilciler Meclisi tarafında güncelliğini koruyor. Diğer taraftan korona virüs vaka sayılarındaki meydana gelen azalışın da ekonomilerde toparlanma olacağına ilişkin beklentiyi tetiklediği söylenebilir. Bu beklenti endeksleri bir miktar güçlü tutarken, Fed Başkanı Powell’ın ABD’nin güçlü bir istihdam piyasasından oldukça uzak olduğunu belirtmesinin ardından endeksler üzerinde baskı unsuru artış gösterdi. Böylece küresel borsalarda karışık bir seyir hakim olurken, DAX endeksinin günü yüzde 0,56 azalışla 13.932 seviyesinde günü tamamladığını görüyoruz. 

Almanya ekonomisindeki gelişmelerine bakacak olursak, Almanya’da sanayi üretimi Aralık ayında değişim göstermeyerek 7 aylık yükselişine son verdi. Almanya’da cari işlemler dengesi’nin ise Aralık ayında 28,2 milyar Euro ile beklentileri aştığı gözlemlenmekte. Ancak ihracatlarda salgın etkisiyle ciddi boyutta bir gerileme mevcut. Açıklanan enflasyon değerine  bakacak olursak ise aylık ve yıllık bazda beklentilere paralel seviyede geldiğini görüyoruz. Diğer taraftan Almanya Başbakanı Merkel, Kovid-19 sınırlamalarının Şubat ayı sonuna kadar devam etmesi konusunda çağrıda bulunurken, karantina süresinin 7 veya 14 Mart tarihine kadar uzatılması konusunda gelen açıklamaların endeks yükselişlerini baskıladığı söylenebilir.  

Tüm  bu gelişmelerin akabinde 14.100 seviyesi üzeri kapanışlarında başarılı olamayan endekste bu seviyeden gelen dönüşlerde 13.800 ilk destek, bu seviye altında ise 13.476 ve 13.225 destek noktalarını kademeli olarak takip ediyoruz. Ancak fiyatlarında 14.000 seviyesi üzerinde tutunmalarını sürdürmesi durumunda ise endeksteki yükselişlerin 14.100 ile birlikte yükselişlerini 14.400 ve 14.750 direnç seviyelerine taşıması beklenebilir.