DAX ENDEKSİ REKOR ÜZERİNE REKOR KAYDETTİ

Haftayı oldukça yükseliş ivmesi ile geçiren endeks görünümüne karşın ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1,77 ile oldukça yüksek seviyeleri test etmesi ABD piyasaları tarafında bozucu etki yaratmaya devam ediyor. Kovid-19 vaka sayılarında meydana gelen artış piyasalardaki risk iştahını bir miktar zayıflatırken, Almanya Başbakanı Merkel’den kısıtlamaların sürdürülmesine yönelik gelen çağrılar endeks üzerinde baskı unsuru oluşturmaya devam ediyor. Ancak bu görüntüye rağmen DAX endeksinin haftayı rekor yükselişlerle tamamladığını görüyoruz. Diğer taraftan ülkede AstraZeneca aşısına yönelik oluşan tedirginliğin de bir miktar tansiyonu arttırdığı söylenebilir. Böylece DAX endeksinin hafif aşağı yönlü ivmelenmeyle gün sonu kapanışını 15.008  seviyesinden yaptığı görülmekte.  

Alman ekonominin genel görüntüsüne değinecek olursak, Mart ayı tüketici fiyat endeksi aylıkta yüzde 0,5 ile beklentilere paralel seviyede gerçekleşirken, ülkede Mart ayı işsizlik oranı yüzde 6,0 ile beklentilere paralel seviyede gerçekleşti. Almanya İfo Enstitüsü ise artan siparişlerin desteği ile Alman sanayisinin güçlü bir toparlanma gösterdiğine işaret etti. Ayrıca Almanya’da kısıtlamaların kısmi oranda da olsa gevşetilmesi tüketici güvenini olumlu yönde etkiledi. 

DAX endeksinin sektörel görüntüsüne değinecek olursak, kamu hizmetleri, teknoloji ve perakende sektörü günün en iyi performansları arasında yer aldı. Sigorta, Medya ve Sanayi sektörleri ise günün en kötü performansları oldu. Değer kazanımı içerisinde yer alan şirketler bazında ise HelloFresh, Aixtron ve TeamViewer’nın ön plana çıktığı görülüyor.

Endeksin teknik görüntüsünde rekor yükselişlerin 15.000 seviyesi üzerinde kalıcı olması halinde endekste 15.100 ve 15.500 direnç seviyeleri bir sonraki geçiş noktası olma görevini koruyor. Ancak olası bir kısa vadeli geri çekilmede 14.750 seviyesi altı kapanışlara dikkat etmekte fayda var. Bu seviyenin geçilmesine bağlı olarak düşüşlerin 14.400 ve 14.100 destek seviyelerini test etmesi ihtimal dahilinde yer alıyor.