DAX ENDEKSİ 14.100 EŞİĞİNİ AŞMAKTA ZORLANIYOR

Kovid-19 kısıtlamalarına rağmen salgın riskinin sürdüğüne dikkat çeken Almanya Başbakanı Merkel, Almanya’da karantinanın Nisan ayına kadar sürmesini beklediğini ve tebdirlerin etkili olmaması durumunda karantina süresinin sekiz ile on hafta kadar uzatılacağını açıkladı. Almanya Maliye Bakanı ise mevcut karantinanın ekonomi üzerindeki etkisinin çok ciddi olmadığını belirtti.  Ayrıca Bakan, daha fazla teşviğe ihtiyaç olmadığı konusunda da dikkat çekici bir yorumda bulundu. Dünya genelinde global endekslerde ABD tarafında Trump’ın görevden alınması ile ilgili oluşan siyasi tansiyon endeksler üzerinde hafif baskı unsuru oluştursa da bugün ABD’nin seçilmiş Başkanı Biden’dan gelecek olan teşvik paketi beklentileri piyasalarda risk iştahının bir miktar toparlanmasına yol açtı. Böylece DAX endeksinin de günü yüzde 0,1 artışla 13.939 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. ECB Başkanı Christine Lagarde’nin ekonominin Kovid-19 kısıtlamalarına rağmen hala sağlam olduğunu belirtmesinin de endeks yükselişlerine destek olduğu görülmekte. 

DAX endeksinin içeriğine bakacak olursak, kamu hizmetleri, ilaç ve sağlık hizmetleri ve finans sektörlerinin günü en iyi performansla geçirdiği görülüyor. Özellikle Bayer ve Vonovia şirket hisselerinde meydana gelen artışın endeksin yukarı yönlü performansını etkilediği görülüyor. Ancak endeks yükselişlerini bir miktar zayıflatan şirket hisselerine bakacak olursak, Delivery Hero ve Daimler gibi şirketlerin yer aldığı görülmekte. 

DAX endeksinin teknik görüntüsüne değindiğimizde, rekor 14.100 seviyesinden hafif dönüş gerçekleştiren endekste yükselişler oldukça sınırlandı. Ancak endeksin kritik 13.800 seviyesi üzerinde kalması durumunda genel trend yön eğiliminin korunması beklenebilir. Bu kapsamda yükseliş noktalarımız 14.100 ve 14.400 direnç seviyeleri olacak.  Ancak olası bir aşağı yönlü senaryoda ise 13.800 seviyesi altı oluşabilecek fiyatlamaya bağlı olarak düşüşlerin 13.476 ve 13.225 destek seviyeleri önemli hareket alanları olarak güncelliğini koruyor.