DAX ENDEKSİ 14.000 SINIRINDA !

ABD’de 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Bütçe Komitesi’nden geçerek ABD Temsilciler Meclisi'nde bu Cuma günü oylaması bekleniyor. Bu görüntüye rağmen hafta başından bu yana piyasalarda zayıf seyreden risk iştahı ile beraber ABD endekslerinde satış baskısı yaşandı. S&P500 ve Dow Jones endeksi kısmi oranda toparlanma gösterirken, Nasdaq endeksinde düşüşler hız kazanımı içerisine girmişti. Bu etki DAX endeksi tarafında da değer kaybına yol açarken, endeksin kritik destek seviyesi olan 13.800 eşiğinden yönünü yukarı çevirme çabası içerisine girdi. Ancak Fed Başkanı Powell’ın güvercin açıklamaları sonrasında piyasalarda tekrardan yükseliş ivmesinin hız kazandığı görülüyor. Böylece endeksin günü yüzde 0,8 artışla 13.976 seviyesinden tamamladığı görülmekte. Endeksin yükseliş isteğinde ise yüzde 2’ye varan oranda artış yakalayan sağlık sektörünün etkili olduğu görülüyor. Şirketler bazında ise Bayer %3,3, Deutsche Bank %2,6 ve Continental %1,7 oranında değer kazanarak günün en iyi performansları arasında yer aldı.

Almanya’daki son dönem gelişmelerine değinecek olursak, Ifo iş endeksi 94,2 ile bir önceki ayın üzerinde artış gösterdi. Bu veri Alman ekonomisinin toparlandığına işaret ederken, sanayi aktivitelerinde yaşanan iyileşme ile üretim planlarının yukarı yönlü revize edilmesine yol açtığı belirtildi. Almanya ekonomisinin dördüncü çeyrek büyüme verisi ise çeyreklik bazda yüzde 0,3 seviyesine yukarı yönlü revize edildi. DIW Enstitüsü’nden gelen açıklamalara göre ise Almanya’da ekonominin kış boyunca sağlamlığını sürdürdüğü belirtildi. 

Bu gelişmelerin akabinde 13.800 seviyesinden dönüş gerçekleştiren endeksin 13.950 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yükselişlerine 14.100 ve 14.400 direnç seviyeleri ile devam etmesi beklenebilir. Ancak olası bir aşağı yönlü revizyonda ise ilk atak noktası olarak 13.800 eşiğini takip ediyoruz. Olası bu seviye altı bir kapanışta satışların tetikleneceği yegane geçiş noktası 13.476 desteği olarak korunuyor.