DAX ENDEKSİ 14.000 SEVİYESİ ALTINA SARKTI

Haftaya pozitif başlayan endekslerin hafif değer kaybı içerisine girmesiyle DAX endeksinde de 14.100 seviyesinden gelen dönüşler dikkat çekti. Özellikle ABD’de Kovid-19’a ilişkin $1,9 trilyonluk teşvik paketinin önümüzdeki hafta Demokratlar tarafından onaylanacak olması endekslerdeki yukarı yönlü senaryonun korunmasına yol açıyor. Almanya ZEW endeksinde özellikle beklentilerin üzerinde gelen artışın akabinde ZEW Enstitüsü’nün finansal piyasaların geleceği konusunda iyimser olduğunu açıklaması endeks tarafında düşüşleri sınırladı. Ancak Kovid-19 salgınına yönelik kısıtlamaların 8 Mart tarihine uzatılmış olmasının endeks tarafında tansiyon arttırıcı etkisini hissettik. Ayrıca Almanya, virüs mutasyonları nedeniyle komşu ülkelerle seyahati de kısıtlayacağını duyurdu. Bu gelişmelerin akabinde DAX endeksinin günü yüzde 1,10 düşüşle 13.909 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. 

DAX endeksi içerisinde yer alan sektörlere bakacak olursak, perakende, yazılık ve teknoloji sektörlerinde yaşanan satışın endeks tarafındaki geri çekilme ivmesine hız kazandırdığı görülmekte. Şirketler bazında ise en kötü performans sergileyenlerin Beiersdorf AG, SAP SE, Infineon Techologies olduğu görülüyor. En iyi performanslar içerisinde ise E.ON, Daimler ve Linde yer almakta. 

DAX endeksinin teknik görüntüsünde bir süredir 14.100 seviyesi üzerine tırmanmaya çalışan fiyatların bu hareketinde bir miktar başarısız olduğu görülüyor. Özellikle fiyatların bu seviye altında kalması halinde aşağıda 13.800 desteği ile birlikte düşüşlerin 13.476 ve 13.225 destek seviyelerini test etmesi beklenebilir. Ancak olası bir kayıpların telafi edilmesi durumunda ise yükselişleri öncelikli olarak 14.100 eşiği ile birlikte 14.400 ve 14.750 direnç seviyeleri çerçevesince izliyoruz.