DAX ENDEKSİ 14 BİN EŞİĞİNİ AŞABİLECEK Mİ?

Joe Biden’ın Kongre'de yemin ederek ABD başkanlığı görevine başladığı ilk görev gününde Donald Trump'ın politikalarını geri çevirmeye yönelik 17 kararnameyi imzalaması sonrasında piyasalarda risk iştahı arttı. Diğer taraftan ABD’nin yeni Başkanı Biden’ın Kovid-19 ile mücadele kapsamında aksiyonlarına hız kazandırması ve sunduğu teşvik paketine yönelik artan iyimserlik endekslerde rekor yükseliş hareketine neden oldu. Bu gelişmenin akabinde DAX endeksi 14.000 seviyesine yönelik ataklarına hız kazandırırken, dünkü seansı yüzde 0,11 gibi hafif bir azalışla 13.906 sınırında tamamladığını gördük. 

Özellikle Euro Bölgesi’ne ilişkin Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's’in Kovid-19 salgını nedeniyle uzun vadeli duraklama riskini yaratabileceğini açıklaması endeks yükselişleri üzerinde bir miktar baskılayıcı oldu. Diğer taraftan Euro Bölgesi enflasyonu Aralık ayında yıllık bazda yüzde 0,3 oranında daralma gösterdi. Yeni Başkanı Biden’a ilişkin Avrupa Birliği, ABD’de doğan yeni şafakla birlikte Avrupa Birliği’nin yeni bir başlangıca hazır olduğunu belirtti. Almanya Sağlık Bakanı ise alınan önlemlerin etkisiyle vaka sayılarının son birkaç günde azaldığını dile getirdi. Bu gelişmelerin akabinde ECB’nin Ocak ayı toplantısında beklentilere paralel faizleri değiştirmediğini gördük. Ancak ECB Başkanı Lagarde Kovid-19 vaka sayısındaki artışla gündeme gelen kısıtlamaların ekonomiye zarar verdiğini belirterek, Kovid-19'un ikinci dalgasının yaşandığı 2020'nin dördüncü çeyreğinde Euro Bölgesi ekonomisinin muhtemelen daraldığını dile getirdi. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde 14.000 seviyesine yönelik atalarında ısrarcı olan paritede 14.100 direnci üzeri kapanışın meydana gelmesi durumunda yükselişler 14.400 direncine dek hız kazanımı içerisine girebilir. Ancak 14.000 seviyesinin güçlü bir direnç konumunda yer almasıyla bu seviyeden gelecek dönüşlerde ise ilk olarak 13.800 destek seviyesini takip ediyoruz.