BORSADA İŞLEM YAPMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER!

- HİSSE SENEDİ

Rahatlıkla nakite çevrilebilir; yani likit bir yatırım aracıdır.

Bir arsa satın aldığınızda ve acil nakit ihtiyacı için satmak istediğinizde, hemen alıcı bulamayabilirsiniz. Hisse senedinde, borsa işlem saatleri içerisinde yatırımınızı nakde çevirmek için alıcı bulamama ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. 

Hisse senetleri, bir şirkete ortaklığı temsil eder. 

Hisse senetleri, sanılanın aksine bir kumar aracı değil, bir ortaklık payıdır. Ve eğer yeterince pay satın alırsanız, şirketin yönetim kurulunda bir yere sahip olabilirsiniz. O yüzden hissesini satın aldığınız şirketin ne iş yaptığını bilmeniz ve sektöründe başarılı bir firmanın hissesini tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Hisse senedi yatırımı için, minimum ya da maksimum bir tutar sınırı yoktur.

Yani bir arsa satın alır gibi en az 20.000 liranız olmak zorunda değil. Borsada işlem gören hisselerden 1 tl olanlar bile var. Borsada yatırım yapmak için fazla risk almak istemiyorsanız, sadece 3-5 tl ile de işlem yapabilirsiniz.

Standart bir getirileri yoktur.

Hisse senedi, bir faiz getirisi değildir. Mutlaka teknik analiz veya temel analiz ışığında yatırım yapmalısınız. 

- VADE

Vade, hem trendden bahsederken, hem de yatırımınızın süresinden bahsederken kullanılabilen bir terimdir. Planladığınız yatırım vadesine göre, analiz yöntemlerinizi belirlemeniz gerekir.

Kısa vade, orta ve uzun vade diye 3 ayrılır.

Bir çeyrek bilanço dönemini bile kapsamayan, yani 3 aya kadar olan süreye kısa vade denir, ancak birkaç günden daha kısa süreler vade kapsamına girmez.

Bir yıllık bilançoya kadar olan süreye orta vade denir. (3 ay veya 1 yıl)

1 yıllık bilançodan uzun yatırımlara/trendlere uzun vade denir.

- ENDEKS

Borsa endeksleri, içerisinde belirli hisse senetlerini bulunduran, bu hisse senetlerinin farklı ağırlıklar ile hesaplanması sonucu bulunan değerlerdir. Firmaların öz sermaye büyüklüğüne göre (bist 100 gibi) ya da sektörüne göre ( bist banka gibi) gruplanabilirler.

- Dünya’da en aktif borsa endeksleri Dow Jones, Nasdaq, S&P 500, FTSE ve DAX diyebiliriz.

Türkiye’de de ''Borsa İstanbul'' çatısı altında birden fazla endeks bulunmaktadır. Borsa İstanbul’da en fazla işlemin gerçekleştiği endeksler; BİST100, BİST30 ve BİST Bankacılık endeksleridir.

Endeksler, içerisindeki hisselerin genel gidişatını, trendini de gösterir. Örnek verecek olursak, sanayi hisselerinin çoğu düşerken, sanayi endeksi de düşüyor olacaktır. Bu genellikle sektörün ekonomik gidişatını da gösterir.

- İŞLEM HACMİ

Gerçekleşen alım satım işlemlerinin toplam değeridir.

İşlem hacmi, ilgili hisse senedinde alınıp satılan hisse adedi ile işlem gördüğü (alış ve satış) fiyatların çarpılması ile hesaplanır.

İşlem hacmi, trend dönüşleri hakkında da fikir verir.

Eğer fiyatlar düşerken ya da sabit kalırken işlem hacmi artıyorsa, hisseye olan yatırımcı ilgisi artıyor demektir. Düşüş trendlerinin son demlerinde yükselen hacim sıklıkla görülür.

Eğer fiyatlar yükselirken ya da sabit kalırken işlem hacmi azalıyorsa, hisseye olan yatırımcı ilgisi azalıyor demektir. Yükselen trendlerinin son demlerinde hacim düşüşleri sıklıkla gözlenir.

İşlem hacmi düşük hisselerde, spekülatif  hareketlere daha sık rastlanır.

Hacimsiz hisselerde küçük paralarla, büyük fiyat hareketleri sağlamak olasıdır.