BİST100’E REKOR SEVİYELERDEN DÖNÜŞ GELDİ

FOMC toplantısı sonrasında ABD’de piyasalar günü satıcılı tamamlarken, ABD on yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1,65 seviyesi üzeri görünümünü sürdürmesi piyasalardaki risk iştahını zayıflatmaya devam ediyor. Bu nedenle BİST100 endeksinin günü yüzde 0,53 düşüşle 1562 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. FOMC toplantısında beklentilere paralel olarak Fed faizlerde değişikliğe gitmedi ve faizi %0-0.25 aralığında sabit bıraktı. Tahvil alımlarında bir değişiklik yapılmazken, Fed’in ekonomik aktivite ve enflasyonla ilgili endişe barındırdığını görüyoruz. 

Fed gelecek dönem projeksiyonlarını faiz noktasında aynı şekilde korumaya devam ederken, ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentilerini yukarı yönlü revize etti. Gün içerisinde zayıf seyreden endeksler FOMC toplantısı sonrasında ciddi değer kazanımı içerisinde girdi. Böylece ABD endekslerinde oluşan yükselişin akabinde BİST100 endeksinin yeni güne değer kazanımı içerisinde başladığını görebiliriz. 

Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak, bugün gerçekleşecek olan TCMB toplantısı öncesi TL varlıkları kısmi güçlü duruşunu sürdürmeye devam ederken, toplantıya ilişkin faiz beklentisi 100 baz puan çevresinde şekillenmiş bulunmakta. Aralık ayı toplantısı sonrasında  faiz noktasında sabit duruş sergileyen TCMB sonrasında kurda yaşanan geri çekilme ivmesinin tekrardan yükseliş hareketine dönüştüğünü gördük. Özellikle bu hareket TCMB tarafında tekrardan alınması gereken bir aksiyona işaret ederken, son açıklanan enflasyon anketinde 2021 yılı sonu enflasyonun yüzde 11,54 seviyesine yükseltilmesi sonrasında TCMB üzerinde baskı unsurlarının arttığı söylenebilir. Diğer taraftan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan gelen ekonomide yeni reform açıklamaların akabinde de TL tarafında kazançlı görüntünün arttığını görüyoruz. 

Tüm bu bilgiler ışığında global endeksler üzerinde oluşan baskı unsuruna rağmen BİST100 endeksinde rekor 1576  direncine yönelik ataklar korunmaya devam ediyor. Özellikle endeksin bu seviye üzerini test etmesi durumunda yükselişler 1600 direnci ile beraber 1630 ve 1675 eşiklerine ulaşabilir. Ancak 1576 seviyesinden gelen dönüşlerin endeks geri çekilme ivmesine hız kazandırması halinde ise ilk etapta 1550 desteğini takip ediyoruz.