BİST100 ENDEKSİNDE SATIŞLAR BİTTİ Mİ ?

TCMB Başkanı Naci Ağbal, "Enflasyon Raporu 2021-1" çevrim içi bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, orta vadeli tahminler üretilirken makro finansal koşular ile enflasyon görünümünü esas alındığına dikkat çekti. Ağbal, enflasyonun 2021 sonunda yüzde 9,4 oranında gerçekleşeceğini, 2022 sonunda yüzde 7'ye, 2023 sonunda ise orta vadeli hedef olan yüzde 5 seviyesine gerileyeceğine yönelik beklenti içerisinde olduklarını açıkladı.  Ağbal ayrıca sıkı para politikası duruşunun ihtiyatlı bir şekilde sürdürüleceğini gerekirse önden ilave sıkılaştırmanın da yapılabileceğini belirtti. Diğer taraftan Ağbal, enflasyon üzerinde kur kaynaklı etkilerin azaldığına çekerken, faiz indiriminin şuan için gündem de olmadığının altını çizmeden edemedi. Bu açıklamaların akabinde BİST100 endeksinde bir süredir devam eden satıcılı seyir bir miktar hafiflese de global piyasalardaki satış görüntüsünden hala büyük ölçüde etkilendiği görülmekte.

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarındaki artış ve aşılama konusunda yaşanan tedarik sorunlarının yarattığı endişeler küresel borsaların genelinde satış baskısına yol açtı. Fed 2021 yılı ilk toplantısında politika faizini ve varlık alım programını değiştirmeyerek bir hayli güvercin tonda bir toplantı gerçekleştirdi. Diğer taraftan ABD’de GameStop hisselerinde yaşanan ciddi yükseliş sırasında kısa pozisyonda olan ve ciddi zarar yazan bazı hedge fonlardaki hareket piyasalardaki tedirginliği arttıran önemli bir gelişme olarak ön plana çıktı. Bu hareketin diğer hisselerde de yaşanabileceği endişeleri sonrasında Biden’ın basın sekreteri durumun yakından izlendiğine yönelik açıklamada bulundu. Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak, bu sabah Türkiye Ocak ayı ekonomi güven endeksi ise 96,20 ile beklentilerin üzerinde bir pozitifliğe işaret etti. 

BİST100 endeksinin teknik görünümde piyasalardaki genel rehavet ile 1500 seviyesini aşağı yönlü geçerek satışlarını 1430 seviyesine dek taşıdığı görülmekte. Ancak Ağbal’ın açıklamaları sonrasında sınırlanan satış baskısı ile endeksin 1450 seviyesi üzeri dengelenme çabası içerisine girdiği görülüyor. Özellikle 1475 ve 1500 direnç bölgesi yukarı yönlü geçilmeden yeni bir toparlanma hareketinden söz etmek doğru olmayabilir. Ancak olası 1440 seviyesi altı kapanışlarda ise 1410 ve 1375 desteklerini düşüşlerin derinleşmesi açısından ilk etapta göz önünde bulunduruyoruz.