BİST100 ENDEKSİNDE 1575 SEVİYESİNDEN DÖNÜŞ GELDİ

Haftanın ilk işlem günü Başkanlık Günü nedeniyle ABD piyasalarının kapalı olması piyasalardaki hacmi sınırlarken, global endekslerdeki genel senaryo oldukça pozitif seyretti. Özellikle ABD’de Kovid-19’a ilişkin $1,9 trilyonluk teşvik paketinin yürürlüğe geçeceğine ilişkin artan beklenti piyasalardaki pozitif rehaveti arttırıyor. Cumhuriyetçilerin desteği olmadan 22 Şubat haftasında teşvik paketinin Kongre'de oylanması durumunda Mart ayının ilk haftası yasalaşması bekleniyor. Böylece ABD piyasaları yeni haftaya yükseliş ivmesi ile başlarken gün sonuna doğru hafif geri çekilme ivmesi içerisine girdiği görülüyor. Yurtiçi tarafta ise TCMB’nin devam eden sıkı para politikası duruşu piyasaları desteklemeye devam ediyor. Özellikle sanayi üretiminde meydana gelen yüzde 0,9 ile beklentilerin üzerindeki artışın ekonomiye dair pozitif katalizör ürettiği söylenebilir. Diğer taraftan cari işlemler dengesinde ise ılımlı bir daralma meydana gelirken, bütçe dengesinin bir önceki aya oranla daha sınırlı bir daralmaya işaret ettiği görülmekte. Ancak global endekslerde oluşan hafif satış baskısı ile BİST100 endeksinin de günü yüzde 1,26 gerileme ile 1542 seviyesinden tamamladığını görüyoruz.  

Bu hafta Perşembe günü gerçekleşecek TCMB toplantısına ilişkin herhangi bir faiz kararı beklenmiyor ancak sıkı para politikasına ilişkin güçlü duruşun korunacağı beklentisi Türk Lirası tarafında kazançlı görüntüyü arttırıyor. Böylece Dolar/TL’de oluşan geri çekilme ivmesinin de endeks yükselişleri üzerinde destekleyici olduğu söylenebilir. 

BİST100 endeksinin teknik görünümünde 1575 seviyesine yönelik yükseliş ivmesine geçen fiyat hareketinin yaşadığı ivme kaybı ile 1550 seviyesi altında günü tamamladığı görülmekte. Endeksin kayıplarını telafi etme noktasında 1550 seviyesi üzerinde 1575 ve 1600 direnç seviyeleri ile yükselişlerine hız kazandırması beklenebilir. Ancak aşağı yönlü oluşan eğilimin devam etmesi durumunda 1525 desteği ile birlikte düşüşlerin 1500 seviyesine yönelik ataklarını sıklaştırması beklenebilir.