BİST100 ENDEKSİ YÖNÜNÜ YUKARI ÇEVİRDİ!

GameStop hisselerinde yaşanan spekülatif fiyat hareketi sonrasında yaşanan küresel borsalarda satış hareketinin, yeni haftayla beraber düşüşleri telafi etme çabası içerisine girdiği görülmekte. Böylece BİST100 endeksinde yaşanan kayıpların yerini yükselişlerin aldığını görüyoruz. Gün içi volatilite yüksek seyrederken endeksin günü yüzde 1,27 artışla 1511 seviyesinden tamamladığı görülmekte.

Global endeksler üzerinde oluşan fiyat hareketine bakacak olursak, ABD'nin teşvik paketine ilişkin artan beklentiler ve Avrupa'da aşı tedarikinde yaşanan gelişmelerin toparlanmalar üzerinde etkili olduğu görülüyor. Dün özellikle ABD Başkanı Biden’ın ABD'de Cumhuriyetçi senatörlerle olumlu bir görüşme gerçekleştirmesinin piyasalardaki bu algının artmasında büyük rol oynadığı söylenebilir. 618 milyar dolarlık destek paketi önerisinde bulunan Cumhuriyetçi senatörlerin desteği olmadan ABD Başkanı Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık paketinin yürürlükten geçmesi planlanıyor. Bu gelişmelerin akabinde ABD endeksleri günü pozitif bölgede tamamlarken, piyasalardaki genel rehavetin oldukça pozitif seyrettiğini görüyoruz.  

Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak, Türkiye İmalat PMI rakamı Ocak ayında 54,4 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı’nda, enflasyon hedefine ulaşmanın yüksek faizle asla mümkün olmadığına ilişkin açıklama gerçekleştirmişti. Bu açıklama TCMB’nin gelecek dönem toplantısına ilişkin kafalarda soru işaret yaratırken, dün sabah TCMB yüzde  enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar tüm sıkılaştırma rejimlerini kullanacağına ilişkin açıklama gerçekleştirdi. Bu açıklama sonrasında Dolar/TL tarafında düşüşler hız kazanırken, BİST100 endeksi 1500 seviyesi üzerine tırmandı. 

Tüm bu bilgiler ışığında yükselişlerin 1500 seviyesi üzerine tırmandığı BİST100 endeksinde alım potansiyelinin 1525 ve 1550 direnç seviyeleri ile artması beklenebilir. Ancak olası bir aşağı yönlü realizasyonda ise ilk olarak 1500 desteğini takip ediyoruz. Bu seviye altı oluşabilecek bir kar realizasyonunda ise 1475 ve 1440 destek seviyelerini göz önünde bulundurmakta fayda var.