BİST100 ENDEKSİ GLOBAL GÖRÜNÜMDE POZİTİF AYRIŞIYOR !

ABD’de ekonomik destek paketinin Senato’dan geçmesinin beklenmesi ile artan risk iştahı ABD endekslerinde yükseliş ivmesine hız kazandırdı. Diğer taraftan Kovid-19 salgınına yönelik tedbirlerin hafifletilmesinin de piyasalardaki pozitif rehaveti arttırdığı görülmekte. Böylece BİST100 endeksi tekrardan 1500 seviyesi üzerine tırmanırken, endeks günü 0,09 artışla 1528 seviyesinde tamamladı. Haftanın ilk işlem günü özellikle Türkiye ekonomisinin 2020 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 5,9 oranında büyüme gerçekleştirmesi sonrasında Türk Lirası tarafında değerlenme hareketi meydana geldi. Böylece ekonomi 2020 yılında ise yüzde 1,8 oranında büyüme gerçekleştirmiş oldu. Özellikle BİST100 endeksi tarafında da bu verinin olumlu yansımalarını hissettik. Ancak son dönem artan kısıtlamalarla birlikte Türkiye imalat PMI rakamının ise Şubat ayında 51,7 ile bir önceki aya oranla gerileme kaydettiğini görüyoruz. Bu görüntüye rağmen endeks üzerinde genel senaryo pozitif yönde korunmaya devam etti. Yurtiçinde ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kovid-19'la mücadelede "Kontrollü Normalleşme" döneminin ayrıntılarını açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan ise, enflasyonla mücadele politikaları üzerine reform çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

TCMB’nin sürdürdüğü sıkı para politikası duruşu kapsamında önemli bankalardan gelen açıklamaların da dikkat çektiğini görüyoruz. JPMorgan, TCMB’nin faizleri Eylül ayına kadar sabit tutmasını beklediklerini açıklarken, kurum ülke ekonomisine ilişkin büyüme beklentisini yukarı yönlü revize etti. Barclays ise, Türkiye için 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 3,6 seviyesinden yüzde 4,4’e yükseltti.

Bu gelişmelerin akabinde 1472 seviyesinden yaşadığı dönüşle yükselişlerine 1527 direnci ile hız kazandıran endekste alım potansiyeli korunmaya devam ediyor. Özellikle fiyatların 1550 direncini aşması ile birlikte yükselişlerin 1576 ve 1608 direnç seviyeleri ile hız kazanması beklenebilir. 1527 seviyesi altı oluşabilecek olası bir aşağı yönlü ivmelenmede ise 1500 seviyesi altı kapanışlara dikkat etmekte fayda var.