BİST100 ENDEKSİ 1440 SEVİYESİ ATAKLARINDA ZAYIF

Haftaya beklentilerinde üzerinde gelen enflasyon verisine rağmen pozitif başlayan BİST100 endeksinde dünkü seans kapanışı yüzde 1,49 düşüşle 1420 seviyesinden gerçekleşti. Yurtiçinde tüketici fiyat endeksi Mart ayında yüzde 1,08 oranında artış gösterirken, enflasyon yıllıkta yüzde 16,19 arttı. Özellikle enflasyon rakamında meydana gelen artışın TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nu ikilemle karşı karşıya bıraktığı görülüyor. Bu kapsamda 15 Nisan tarihinde gerçekleşecek olan TCMB toplantısına yönelik meraklar artmış bulunmakta. 

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde beklentilerin üzerinde gelen istihdam raporu sonrasında ABD’de ISM Hizmet PMI rakamında yaşanan artış piyasalarda risk iştahının artmasına yol açtı. Böylece yurtdışı tarafta dikkat çeken pozitif görüntü BİST100 endeksi tarafına da yansırken, JP Morgan’ın Türkiye için 2021 yıl sonu enflasyon tahminini yukarı yönlü revize etmesi yurtiçi tarafta siyasi tansiyonu arttırdı. Ayrıca IMF’nin de birçok ülke büyüme görünümünü yukarı yönlü revize etmesine karşın, Türkiye’ye ilişkin 2021 yılı büyüme tahminini sabit bıraktığını görüyoruz. 

Kur tarafında ise devam eden yoğun volatiliteye karşın fiyatların 8,10 seviyesi üzerinde kayda değer yükseliş eğilimini korumaya devam ettiği görülmekte. Bu görüntü BİST100 endeksi tarafında yükselişleri baskılayıcı etkiye neden olurken, gelecek dönem TCMB toplantısındaki faiz kararı duruşunun TL’nin konumunda büyük oranda belirleyici olacağı söylenebilir. 

Tüm bu gelişmeler ışığında BİST100 endeksinin 1440 seviyesinden yaşadığı dönüşlerin 1405 ve 1370 destek seviyeleri çerçevesince endekste düşüş potansiyeline hız kazandırması beklenebilir. Ancak yeni günde yaşanacak bir toparlanma ihtimaline göre yükselişleri ilk olarak 1440, bu seviye üzerinde ise kademeli olarak 1472 ve 1500 direnç seviyeleri çerçevesince takip ediyoruz. Özellikle 1500 endekste kayıpların büyük çoğunluklu telafi edileceği önemli bir kırılım noktası olarak ön plana çıkıyor.