BİDEN 1.400 DOLARLIK ÇEKTEN GERİ ADIM ATMIYOR

ABD Başkanı Joe Biden, piyasaların merakla beklediği teşvik paketinde vatandaşlara ödenecek 1.400 dolarlık teşvik çeklerinden geri adım atmayacağını söyledi.

Cumhuriyetçilerin ardından Senato Demokratlarıyla da görüşme gerçekleştiren Biden buna karşın bu çeklere hak kazanma kurallarında sıkılaşmaya gidebileceğini belirtti. Cumhuriyetçiler daha küçük miktarlarda ve daha sıkı kurallar çerçevesinde ABD’li vatandaşlara doğrudan yardım yapılmasını talep etmişti.

Biden ise Demokratlara bazı Cumhuriyetçileri kendi tarafına çekebileceklerini söyledi. Görüşme sonrası açıklama yapan Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer Beyaz Saray ile Demokrat vekillerin büyük bir teşvik paketi için “birlik” olduğunu söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden'ın Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 1.400 dolarlık doğrudan nakit yardımının bir an önce gönderilmesi konusunda hızla harekete geçmek için Senato'daki Demokratlar ile anlaştığını bildirmişti. Psaki, Biden ve Demokrat senatörlerin ekonomik destek paketinin yasalaşması amacıyla Cumhuriyetçilerin desteğini için ellerinden geleni yapacağını belirtmişti.